Libanonská policie v pátek v noci osvobodila uneseného syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Informaci o únosu Hannibala Kaddáfího, k němuž došlo v Libanonu, v pátek zveřejnila libanonská média.

Pár hodin nato agentura AFP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje oznámila, že Libyjec je už volný a policie ho vyslýchá. Za únosem prý stála blíže neupřesněná ozbrojená skupina. Ta údajně požadovala informace o osudu libanonského šíitského duchovního vůdce Músy Sadra, který zmizel na konci 70. let v Libyi.

Pátý z Kaddáfího synů se objevil na videozáznamu, který v pátek odvysílala libanonská televize. Vyzývá na něm všechny ke zveřejnění jakýchkoli informací o Sadrovi.

Agentura AP napsala, že Hannibal na záběrech vypadal, že byl zbit, u očí měl krevní podlitiny. Na záznamu ale říká, že se mu daří dobře a je v pořádku. Kdy byl Kaddáfího syn, který má za manželku Libanonku, unesen, není jasné.

Músá Sadr patřil k nejznámějším šíitským duchovním 20. století. Zmizel během své návštěvy Libye v roce 1978, kam přijel na oficiální pozvání v doprovodu své pravé ruky šajcha Muhammada Jakúba a novináře Abbáse Badraddína. Naposledy byli všichni tři spatřeni 31. srpna.

Tripolis vždy tvrdil, že imám odcestoval z Libye do Itálie. Ta však trvala na tom, že Sadr nikdy nevstoupil na italské území. V roce 2004 Řím ale předal Libanonu imámův pas nalezený údajně v Itálii. V roce 2011 pak nicméně jeden z libyjských představitelů uvedl, že klerik byl v Libyi zavražděn a pohřben.

Kaddáfího syn, který má za manželku Libanonku, byl v minulosti známý svými násilnickými incidenty v Evropě. V roce 2001 zaútočil na tři italské policisty, v roce 2004 byl krátce zatčen v Paříži za velmi rychlou jízdu v protisměru, v roce 2005 byl pařížským soudem odsouzen na čtyři měsíce podmíněně za zbití své těhotné přítelkyně a v červenci 2008 byl krátce zatčen v Ženevě kvůli údajnému fyzickému týrání služebnictva, což vyprovokovalo vážnou roztržku mezi Libyí a Švýcarskem.

Muammar Kaddáfí byl 20. října 2011 zabit v libyjské Syrtě. Během revolučních událostí v zemi zemřeli i další z jeho rodinných příslušníků, ostatní uprchli ze země. Nejstarší syn Muhammad nyní žije v Ománu, kde získal politický azyl. Druhorozený Sajf Islám byl letos v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny, které spáchal během revoluce. Soudu se neúčastnil a vypovídal jen prostřednictvím videokonference, zadržuje ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Třetí syn Saadí, který býval kdysi aktivním fotbalistou, uprchl v revolučním roce 2011 do Nigeru. Ten ho ale loni vydal Libyi, kde čelí obvinění za podíl na represích proti opozici a za zabití trenéra tripoliského fotbalového klubu v roce 2005. Další syn Mutasim byl usmrcen spolu se svým otcem 20. října 2011. Kaddáfího jediná dcera Ajša nyní s rodinou rovněž žije v Ománu. Šestý syn Sajf Arab zahynul 30. dubna 2011 při náletu NATO na centrum Tripolisu a sedmý a nejmladší syn Chámis byl zabit rovněž v tomto roce 28. srpna při náletu NATO asi 80 kilometrů od libyjské metropole.

USA vyzývají své občany, aby nejezdili do Libanonu

Bezpečnostní situace v Libanonu, kde byl v pátek Hannibal Káddáfí unesen, znepokojuje i Spojené státy. Agentura Reuters v sobotu informovala, že americké ministerstvo zahraničí vyzvalo občany USA, aby se vyhýbali cestám do Libanonu kvůli přetrvávajícím obavám z tamní bezpečnostní situace. 

Ministerstvo mezi jinými riziky poukazuje na přeshraniční konflikty Libanonu se Sýrií a s Izraelem, násilnosti namířené proti západním cílům, sebevražedné atentátníky a únosy.

"V Libanonu může kdykoli nečekaně propuknout násilí a ve velkých městech dochází k ozbrojeným střetům," konstatovalo ministerstvo zahraničí Spojených států s tím, že libanonská vláda nemůže zajistit bezpečnost amerických občanů v zemi.

Podle agentury AFP jsou ve zprávě ministerstva konkrétně zmíněny dva listopadové sebevražedné útoky v Bejrútu, při nichž zahynulo 44 lidí. K atentátům se přihlásilo hnutí Islámský stát.

Související