Islámský stát je údajně schopen vystavovat padělané syrské pasy s využitím originálních formulářů. S odvoláním na tajné služby o tom informovala stanice CNN. IS si údajně obstaral vybavení, jaké používají syrské úřady, má k dispozici tiskárny a také nevyplněné pasy. Diplomaté citovaní agenturou Reuters oznámili, že evropské státy ověřují seznamy čísel chybějících syrských pasů, které by mohly být k padělkům využity.

Zdroje CNN také tvrdí, že IS má přístup do vládních budov v Sýrii, kde jsou uloženy biografické údaje a databáze otisků prstů syrských občanů, což zvyšuje riziko ukradení totožnosti.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby k tomu řekl, že vláda si je vědoma toho, že teroristé mohou mít k dispozici falešné pasy. "Získali jsme informace, že teroristé mohou falšovat doklady. Samozřejmě to bereme vážně," řekl Kirby.

Do Evropy míří statisíce uprchlíků, mezi nimiž je mnoho Syřanů. Evropské země mají podle Reuters k dispozici seznamy sériových čísel ukradených prázdných pasů. Podle zdrojů této agentury byly pasové doklady ukradeny nejenom v Sýrii, ale také v Iráku. V Sýrii se prý v provincii Dajr az-Zaur ztratilo 5000 pasových dokladů a z iráckých provincií Anbár, Ninive a Saláhaddín pak 10 000 pasů. Ve všech těchto místech působí IS.

První seznamy sériových čísel, které se mají u uprchlíků sledovat, si prý země EU vyměnily už v létě a od té doby byly seznamy několikrát upřesněny. Obavy z toho, že se teroristé budou chtít vmísit mezi uprchlíky, vzrostly po atentátech v Paříži. U těla jednoho z mrtvých atentátníků se našel pas, který byl v říjnu zaregistrován s uprchlíkem v Řecku, i když se zatím nepotvrdilo, že mrtvý byl skutečným držitelem tohoto dokladu.

Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey řekl tento týden v Kongresu, že fakt, že teroristé jsou schopni si zajistit podvržený pas, vyvolává obavy v každém směru.

IS ovládá části Sýrie a Iráku a do boje proti němu jsou zapojeny desítky zemí. Americký imigrační úřad potvrdil zprávu stanice ABC, podle níž je možné, že někdo už na falešný pas přicestoval do USA.

Související