Francouzští voliči od rána hlasují ve druhém kole regionálních voleb, které jsou považovány za poslední test před prezidentským kláním v roce 2017. V neděli se rozhodne, nakolik krajní pravice dokáže využít svého vítězství v kole prvním. Možnost odevzdat hlas má více než 45 milionů voličů. Většina volebních místností se zavře v 18:00 SEČ, první odhady výsledků se ale očekávají až po 20:00 SEČ, kdy hlasování skončí i ve velkoměstech.

Volební účast v poledne činila 19,59 procenta voličů oproti 18,57 procenta v roce 2010 a 16,27 procenta v prvém kole před týdnem. Předchozí neděli vyjádřil nespokojenost s poměry svou neúčastí nakonec každý druhý volič, v případě mladých lidí mezi 18 až 24 lety dokonce volebního práva nevyužily dvě třetiny.

Hlasování se odehrává za výjimečného stavu, vyhlášeného před měsícem po sérii dosud nejkrvavějších teroristických atentátů spáchaných ve Francii: útoky v Paříži ze 13. listopadu si vyžádaly 130 mrtvých a stovky zraněných.

Krajně pravicová Národní fronta (FN) vedená Marine Le Penovou před týdnem získala téměř 28 procent hlasů a těsně porazila republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Skoro pětiprocentní náskok měla před vládnoucími socialisty prezidenta Françoise Hollanda. Zatímco FN vyhrála v šesti regionech, republikáni byli úspěšní ve čtyřech a levice ve třech.

Dvoukolový systém regionálních voleb, zavedený mimo jiné jako pojistka proti úspěchům politických extremistů, dává šance představitelům umírněnějších stran. Republikáni i socialisté proto také burcovali voliče, aby ve druhém kole nástupu FN zabránili.

Podle odhadů by Národní fronta mohla ovládnout až tři regiony, stejně jako socialisté, zatímco hlavním vítězem by se měla stát Sarkozyho formace ziskem nejméně sedmi krajů. Dosud naprostou většinu regionů kontrolovali socialisté a FN neměla žádný. Krajní pravice si tak s velkou pravděpodobností mocensky polepší.

Pozornost je upřena na oblast Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu Francie a na jižní region Provence Alpes Côte d'Azur, kde FN vedou do boje předsedkyně Marine Le Penová a její neteř Marion Maréchalová Le Penová. Obě v prvním kole porazily své soupeře ziskem dvou pětin hlasů, průzkumy před druhým kolem však těmto představitelkám FN slibují porážku.

Le Penová hlasovala v Hennin-Beaumont na severu Francie, kde je jejím soupeřem ve druhém kole středopravý politik, exministr práce Xavier Bertrand. Šéfka FN o něm v kampani hovořila jako o "ministrovi nezaměstnanosti", zatímco Bertrand ji označil za "kandidátku ustavičné konfrontace".

Související