Pravicoví republikáni vyhráli nedělní druhé kolo francouzských regionálních voleb. Získali kontrolu nad sedmi ze 13 krajů, zatímco vládní socialisté si udrželi pět regionů. Třináctý region - Korsiku - budou tradičně kontrolovat místní nacionalisté. Jak vyplývá z takřka konečných výsledků sčítání hlasů, krajně pravicová Národní fronta navzdory výraznému úspěchu minulý týden v prvním kole v pondělí nakonec propadla.

Republikáni bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho ovládli se svými spojenci sever a jihovýchod země, socialisté současné hlavy státu Françoise Hollanda a další levicové formace jihozápad a západní cíp státu.

Ve dvou regionech republikáni uspěli v souboji s Národní frontou jen díky tomu, že socialisté se z druhého kola stáhli, aby usnadnili porážku krajní pravice. Na severu a jihovýchodě země tak nakonec propadly obě příslušnice klanu Le Penových, vůdkyně FN Marine a její neteř Marion, které nicméně dokázaly společně proti pravolevé frontě shromáždit až 45 procent hlasů.

Výsledky hlasování:

 

Související