Učitel mateřské školy ve Francii v pondělí ohlásil, že ho islámský extremista napadl nožem a nůžkami do oblasti krku a poté utekl. Po několika hodinách se ale ukázalo, že si celý incident vymyslel. Policie se snaží zjistit motiv učitelova činu, oznámila v úterý pařížská prokuratura.

Pětačtyřicetiletý pedagog v mateřské školce v Aubervilliers na severovýchodním předměstí Paříže, který tvrdil, že ho napadl maskovaný útočník v kapuci a rukavicích, byl ošetřen lékaři s lehkými řeznými ranami na krku a čele. Podle muže prý pachatel při útoku vykřikl: "To je Islámský stát, to je varování."

Po údajném útočníkovi začala pátrat policie a případu se věnovala i protiteroristická brigáda. Její příslušníci prý ale rychle pojali podezření, že něco nehraje. Při odpoledním výslechu se učitel vyšetřovatelům přiznal, že si vše vymyslel.

Školka Jean Perrin, ve které muž pracuje, byla kvůli vyšetřování uzavřena a přivítala děti až v úterý ráno. Posílena byla ihned bezpečnost u všech asi 40 škol na tomto předměstí.

Případ vyvolal velký rozruch. Paříž se stále vzpamatovává z teroristického útoku, který 13. listopadu ochromil francouzskou metropoli. Zemřelo tehdy 130 lidí. Za útoky často stáli obyvatelé Evropské unie, některé zradikalizoval Islámský stát. Od té doby jsou v zemi posílena bezpečnostní opatření, zvláště u škol.

IS ve své listopadové propagandě zaměřené na Francii podle AFP opět ostře odsuzoval zaměstnance státního školství, které označil za "nepřátele Alláha". Učitelé výukou laickosti podle IS "otevřeně válčí proti muslimské rodině".

V březnu 2012 mladý francouzský muslim Mohamed Merah zastřelil tři děti a jednoho učitele z židovské školy v Toulouse na jihozápadě Francie. Předním zabil tři francouzské vojáky a sám se zabil skokem z okna při policejní akci na jeho dopadení.

Související