V Jihoafrické republice se během necelého týdne vystřídali tři ministři financí. Prezident Jacob Zuma nejprve ve středu odvolal z funkce Nhlanhlu Neneho, kterého nahradil nepříliš známým poslancem Davidem van Rooyenem.

Tento krok však vyvolal ostrou kritiku a propad na tamních finančních trzích, takže prezident v neděli van Rooyena vyměnil za zkušenějšího Pravina Gordhana. Ten již ve funkci ministra financí působil v letech 2009 až 2014.

"Obdržel jsem řadu žádostí, abych své rozhodnutí přehodnotil. Jako demokratická vláda považujeme za důležité naslouchat lidem a reagovat na jejich názory," uvedl prezident v nedělním prohlášení. Řada ekonomů měla podle agentury Reuters pochybnosti o tom, zda van Rooyen dokáže stabilizovat hospodářství JAR, které se nyní potýká s výrazným poklesem cen exportních komodit.

Po středečním odvolání Neneho, který prosazoval omezování vládních výdajů, se kurz jihoafrického randu propadl na rekordní minimum. Nedělní jmenování Gordhana sice vedlo k posílení randu o pět procent, kritiku na adresu prezidenta však neumlčelo.

"Je to od prezidenta lehkomyslné hrát ruskou ruletu s jihoafrickou ekonomikou," prohlásil šéf parlamentní frakce opoziční strany Demokratické spojenectví Mmusi Maimane.

Související