Jeden z předáků hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) čelí u soudu obvinění z podněcování k nenávisti. Údajně se ho dopustil zveřejněním komentáře na Facebooku, v němž útočil na kancléřku Angelu Merkelovou a na Židy, uvedl v úterý server Spiegel Online. Zatím není jasné, kdy soud v případu rozhodne.

Nyní sedmačtyřicetiletý Michael Viehmann zveřejnil svůj komentář na sociální síti loni v létě. Napsal v něm, že Merkelová podporuje "židovskou smečku", a že si proto zaslouží být ukamenována. "Stydím se za naši vládu a doufám, že zde brzy vypukne revoluce a celé německé politické bandě budou sraženy hlavy," uvedl Viehmann v příspěvku.

Podle státního zastupitelství se Viehmann svým komentářem dopustil podněcování k nenávisti. Jeho vyjádření údajně mělo za cíl vyvolat nenávistné nálady vůči Židům. Viehmann sám se k obvinění nevyjádřil.

Viehmann patří mezi významné představitele Pegidy, založil pobočku hnutí v hesenském Kasselu a podílel se i na organizaci demonstrace za uzavření česko-německé hranice, která se uskutečnila na počátku října v saském městečku Sebnitz.

Pegida vznikla loni na podzim v Drážďanech, její odnože se později rozšířily i do dalších německých měst. V Drážďanech dosáhla popularita hnutí vrcholu v lednu, kdy na pravidelné pondělní demonstrace přicházelo až 20 000 lidí. V současnosti se účast pohybuje pod 5000 demonstranty.

Související