Bývalý prezident Václav Klaus usiluje o vytvoření široké platformy k migrační krizi, která by sdružovala politické i další subjekty od ODS po komunisty. Uvedl to v úterý s tím, že platformu by zastřešoval on. Měla by vládě pomoci, aby získala mandát od občanů odmítnout přijímání uprchlíků.

"Obrátil jsem se dopisem na předsedy různých politických stran, spolků, organizací, hnutí a vedli jsme s nimi dva měsíce dialog," nastínil Klaus, jak se v otázce migrace angažuje. "Hledali jsme možnost vytvoření jakési společné platformy, která by chtěla a která by si kladla za cíl tu výzvu povýšit na vyšší úroveň," konstatoval.

Hovořil prý s 20 až 25 subjekty, včetně parlamentních stran. K diskusi nepozval například Blok proti islámu nebo předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru, jejichž názory jsou mu protivné a neztotožňuje se s nimi. Při dosavadních debatách se podle něj projevovala shoda ve vnímání nebezpečnosti migrační vlny. Problém je prý naopak v tom, že některé politické strany jsou tak mocné, že se nechtějí přidat k platformě, která vzniká mimo ně.

Řada parlamentních stran se ale podle Klause přidat chce. Které to jsou, nechtěl upřesnit, uvedl ale, že by platforma měla být co nejširší, v tomto smyslu ekumenická. "To znamená, že k hledání takové platformy, abych řekl opravdu extrémní rozdíl, cítí nezbytnost se připojit i tak odlišné politické strany, jako je ODS, bašta pravice v Česku, a KSČM," uvedl.

"Cílem toho není nic bourat tady u nás, cílem je naopak podpořit vládu v tom, aby měla od občanů mandát říci: 'Ne, migranty sem stěhovat nechceme,'" poznamenal. Vláda by podle něj měla sama pochopit, že je pro ni dobré opřít se o názory občanů. Usnadnilo by jí to například vyjednávání v Bruselu, kde by mohla při nátlaku ze strany unie říci, že v dané záležitosti nemá mandát od české veřejnosti.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"To by pro vládu mělo být obrovskou výhodou, a proto bych byl velmi rád, kdyby vláda oslovila v tomto smyslu veřejnost sama a tím by byla naše mise v tomto smyslu splněna," podotkl dále Klaus. Jednou z cest, jak to učinit, by mohlo být referendum, o kterém exprezident hovořil už v minulosti.

Klaus se staví zásadně proti zákonu o obecném referendu. "Že by mělo být jedno referendum za desetiletí, to jsem velmi pro," konstatuje ale. "A jestli by mělo být za desetiletí jedno referendum, tak je to přesně o této věci," míní.

Že by platformu zastřešoval, považuje bývalý prezident za samozřejmé. "O tom, že bych měl ambici z toho pro sebe vytvářet nějaký politický kapitál, to v žádném případě ne," ubezpečil zároveň.

Bývalý prezident se vyjádřil také ke slovům premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i dalších politiků o nebezpečí "hnědnutí" české společnosti i v důsledku migrační krize. Takové tendence prý nevidí. Je podle něj normální, že když strany hlavního politického proudu migraci nezvládají, tak vznikají uskupení, která ji chtějí řešit po svém. "Apriorně je nazývat zahnědlými seskupeními je naprostá, naprostá drzost a arogance od těchto lidí," uvedl.