Vůdce muslimských povstalců vyhlásil na severu Středoafrické republiky autonomní stát a informoval o tom už úřad OSN. Jmenovat se má Republika Logone. Ve Středoafrické republice se právě koná referendum o ústavě, jejíž přijetí otevře cestu k prezidentským a parlamentním volbám vypsaným na 27. prosinec.

Vůdce muslimských povstalců Noureddine Adam podepsal deklaraci o vyhlášení nového státu v pondělí a zaslal ji úřadu OSN v Kaga-Bandoro, kde sídlí. Přechodná vláda, která Středoafrickou republiku nyní vede, jeho krok odsoudila.

Adam vede frakci muslimského hnutí Séléka, které v roce 2013 provedlo převrat. Vedl ho Michel Djotodia, který se pak stal prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

V polovině loňského ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka. Tyto násilnosti, které dosud nepřestaly, si vyžádaly životy tisíců lidí a milion osob kvůli nim opustil domovy.

Adam se domnívá, že by země měla být rozdělena v zájmu zachování míru. Nesouhlasí s volbami a pohrozil prý násilím těm, kdo se zúčastnili referenda. "Přejeme si především autonomii a pak zjistíme, jak dosáhnout nezávislosti. Muslimové jsou přehlíženi, centrální vláda nechala sever země napospas. Nejsou zde silnice, nemocnice ani školy," řekl v úterý Adamův mluvčí Maouloud Moussa.

Autonomní stát už má také vlastní vlajku – vodorovné žluté, zelené a černé pruhy s bílou hvězdou –, a povstalci ji vyvěsili v severním městě N´Dele, ale vojáci mise OSN ji sundali.

V zemi působí 11 tisíc vojáků mise OSN a také francouzský kontingent, ale ukončit násilí se jim nepodařilo.

Vládní mluvčí Dominique Said Panguindji vyzval mezinárodní síly, aby zabránily teroristům dále škodit. Adam by měl být podle něj zatčen a předán Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Adam byl v době převratu druhým nejvýše postaveným mužem v Séléka a v Djotodiaově vládě byl ministrem pro bezpečnost. Přechodná vláda, která byla ustavena později, na něj loni vydala zatykač a obvinila jej z válečných zločinů. Adam je na sankčním seznamu OSN.

Ústavní referendum začalo v neděli, ale bylo prodlouženo do pondělí a v některých oblastech se hlasovalo i v úterý. V Kaga-Bandoro chránili účastníky referenda vojáci mise OSN. Podle vládních zdrojů předběžné výsledky naznačují, že občané novou ústavu schválili.

Související