Bez zmínky o zvažované ruské letecké základně v Bělorusku v úterý v Moskvě skončilo jednání prezidentů obou zemí Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka. Putin veřejně ohlásil zájem na vybudování ruské základny letos v září, Lukašenko po několika týdnech prohlásil, že o základně "nikdy nebyla řeč".

Spor zatěžuje vztahy obou blízkých sousedů, které spojuje smlouva o společném "svazovém státě".

Dohoda o základně podle očekávání médií měla padnout na úterním rusko-běloruském summitu, ale společné prohlášení podepsané oběma prezidenty se o ní nezmiňuje.

I Kreml přitom před příjezdem Lukašenka dával najevo očekávání, že "vojensko-technická spolupráce" bude na pořadu jednání. Běloruský vůdce ale opakovaně prohlašoval, že jeho země žádnou novou základnu nepotřebuje.

Podle rozhlasové stanice Rádio Svoboda se o základně nejednalo a diskuse o této citlivé otázce byla zřejmě přenesena na summit Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Bezpečnostní aliance šesti postsovětských zemí řízená Moskvou se sejde na vrcholném jednání počátkem příštího týdne.

V závěrečném prohlášení ze schůzky Putina s Lukašenkem se uvádí, že obě země jsou připraveny "skoncovat s jednostrannými sankcemi, které nejsou schváleny Radou bezpečnosti OSN a odporují zásadám mezinárodního práva".

Sankcím Evropské unie a USA jsou vystaveni politici a státní firmy obou zemí – Minsk kvůli pronásledování opozice a porušování lidských práv, Moskva kvůli anexi Krymu a proruskému povstání na Ukrajině.

Související