Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) došel k závěru, že hrozba, kvůli níž zůstala v úterý zavřená tisícovka škol v oblasti Los Angeles, nebyla důvěryhodná. Informoval o tom ve středu starosta města.

Úřady kvůli hrozbě prohledaly na 1500 školních budov a pozemků, nic podezřelého neobjevily. Školy proto budou ve středu opět normálně vyučovat.

E-mailovou hrozbu, v níž její autor psal o útoku za pomoci výbušnin a střelných zbraní, obdržel jeden ze členů losangeleské školské rady. Úřady se pak rozhodly její reálnost prověřit a uzavřely více než tisícovku veřejných škol v širší oblasti druhého největšího amerického města, jež navštěvuje přes půl milionu studentů.

Zcela opačný přístup k obdobné výhrůžce zvolily v úterý úřady v New Yorku, kde navzdory hrozbě zůstaly školy otevřené. Tamní policie pak kritizovala postup Los Angeles s tím, že jeho reakce byla vzhledem k povaze výhrůžky přehnaná.

"Na té výhrůžce nebylo nic uvěřitelného. Zněla velmi neohrabaně," prohlásil starosta New Yorku Bill de Blasio. Do Los Angeles pravděpodobně doputovala z počítače s takzvanou IP adresou registrovanou v německém Frankfurtu zcela totožná hrozba. Zástupce školské správy Ramon Cortines zodpovědný za bezpečnost škol se ale rozhodl preventivně školská zařízení uzavřít.

Kalifornie se dosud vzpamatovává z teroristického útoku v San Bernardinu, kde před dvěma týdny manželská dvojice inspirovaná radikálním islámem zabila 14 lidí a dalších 21 zranila.

Související