Francouzská policie věděla už od roku 2009, že hrozí teroristický útok pařížskému hudebnímu sálu Bataclan, který byl minulý měsíc terčem krvavého atentátu džihádistů. Uvedl to ve středu politicko-satirický týdeník Le Canard Enchainé, který je známý svou investigativní činností a jehož odhalení se zpravidla následně potvrzují.

V únoru 2009 byla při atentátu na francouzské gymnázium v Káhiře zabita 17letá dívka a zraněno dalších 24 lidí. Egyptští vyšetřovatelé zatkli podezřelou Francouzku a poslali ji do Francie. Zadržená při výsleších sdělila, že jeden její známý plánuje sebevražedný bombový atentát v Bataclanu. Jeho motivem prý bylo to, že "šéf (klubu) je Žid, který financuje izraelskou armádu".

Úřady nejprve vzaly hrozbu velmi vážně a v červenci 2010 nařídily vše důkladně vyšetřit. Vyšetřování trvalo dva roky. Policisté se zaměřili hlavně na belgického islamistu Farouka Ben Abbese, o němž se nyní ví, že měl vazbu na nedávné útoky ve jménu Islámského státu v Paříži.

Byl tehdy zatčen, ale v září 2012 propuštěn pro nedostatek důkazů. "Od té doby však nebylo přijato žádné další bezpečnostní opatření na ochranu koncertního sálu (Bataclan)," zdůraznil týdeník.

List také kritizuje, že speciální policejní jednotky, které večer 13. listopadu zasahovaly v napadeném Bataclanu plném lidí, neměly k dispozici plány klubu.

"Jedná se o závažné pochybení, kterému se dalo předejít vzhledem k tomu, že v roce 2010 bylo zahájeno soudní vyšetřování hrozby atentátu proti pařížskému sálu," dodal prestižní list k listopadovým útokům, při nichž islamisté v Paříži zavraždili 130 lidí, převážně na rockovém koncertu v Bataclanu.

Úřady se k tvrzení Le Canard Enchainé zatím nevyjádřily.

Islamisté útočili 13. listopadu večer také u fotbalového stadionu v pařížském předměstí a na šest restaurací uvnitř metropole. Ve středu se veřejnosti otevřela druhá z těchto restaurací, pivnice Comptoir Voltaire u náměstí Nation. "To je dobře, že život jde dál. Chodit každý den kolem a vidět díry v oknech (terasy) a květiny bylo totiž deprimující," svěřila se agentuře AFP Aurélie Hugová ze sousedního kadeřnictví.

Související