Vydavatel Blesku, společnost Czech News Center, se nemusí omlouvat Ivu Rittigovi za články, které lobbistu spojily s předraženými jízdenkami pro pražský dopravní podnik. Rittig požadoval vedle omluvy také milion korun, dalších 100.000 Kč chtěl po někdejším šéfredaktorovi deníku Pavlu Šafrovi. I tento nárok soud zamítl. středeční rozsudek není pravomocný.

"Blesk předmětné články publikoval až poté, co Nadační fond proti korupci zveřejnil informace o kauze předražených jízdenek," konstatovala soudkyně pražského městského soudu Dagmar Stamidisová s tím, že práva žalobce porušena nebyla. Rittig má žalovanému vydavateli a Šafrovi zaplatit náklady vynaložené na soudní řízení.

"Klientovi doporučím se odvolat, protože s rozsudkem zásadně nesouhlasím," řekl novinářům při odchodu ze soudní síně Rittigův advokát Vladislav Jirka. Podle něj se pravdivost výroků otištěných v Blesku neprokázala, deník navíc o věci informoval příliš kategoricky a nedal Rittigovi prostor, aby se v článcích sám vyjádřil. I kdyby tvrzení pravdivá byla, Rittig by si podle právníka zasloužil zadostiučinění už jen za to, že některá použitá slova byla velmi vulgární.

Rittigova žaloba se týká osmi článků, které vyšly na přelomu let 2011 a 2012. Zprávy Blesku podle Rittiga obsahují nepravdivá tvrzení, která jsou způsobilá zasáhnout do jeho práva na ochranu občanské cti a lidské důstojnosti. Blesk prý proti němu vytvářel déletrvající kampaň. Vadí mu například články s titulky "Koupili jste si jízdenku? I vy jste přispěli Rittigovi na tohle!"či "Kmotr lítá v jízdenkách: koupil si za ně tryskáč!". V jednom z komentářů Blesk o Rittigovi psal jako o "monackém občanovi a českém vychcánkovi".

Rittig v žalobě upozorňuje i na Šafrův komentář nazvaný "Panenský byznys". Novinář v něm napsal: "Tak takhle si své miliony zařídil pan Ivo Rittig. Můžete pohledět na jeho dobrou a ušlechtilou tvář a obdivovat jeho genialitu. Panenské ostrovy, kde panuje daňový ráj, jsou požehnané místo v Karibiku, které určitě miluje nejedna velká kurva."

Podle Stamidisové ale Rittig Šafra žalovat nemůže, protože novinář byl v té době v pracovním poměru k Czech News Center a psaním článků plnil své pracovní povinnosti. Použitý vulgarismus se prý nevztahoval k Rittigově osobě a žaloba jej vytrhla z kontextu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Czech News Center i Šafr v minulosti odmítli lobbistův návrh na smírné vyřešení sporu s tím, že Rittig je osobou veřejného zájmu, protože se stal "politickým" podnikatelem, který musí být na kritiku připraven. Poukázali také na to, že Rittig byl v kauze jízdenek následně policií obviněn z praní špinavých peněz. Podle vyšetřovatelů u lobbisty končila část peněz z každé jízdenky, kterou pro pražský dopravní podnik vyrobila papírna Neograph.

Protikorupční nadační fond, který jízdenkovou kauzu rozpoutal, se Rittigovi právníci neúspěšně pokoušeli zrušit. Advokátní kancelář MSB Legal tvrdila, že činnost fondu je zaměřena proti ní a jejím klientům. Pražský vrchní soud ve středu tuto žalobu pravomocně zamítl.