Šéfku francouzské krajně pravicové parlamentní strany Národní fronta (FN) Marine Le Penovou vyšetřuje policie. Nařídila to místní justice poté, co politička ve středu šířila na Twitteru drsné snímky uřezávání hlav a dalšího krutého násilí spáchaného radikální organizací Islámský stát (IS). Informovala o tom francouzská média.

"Tyto fotografie patří k propagandě Islámského státu, a proto jsou podlostí, ohavností a skutečnou urážkou všech obětí terorismu," vysvětlil podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur postup prokuratury a policie ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Počínání Le Penové předtím odsoudil i premiér Manuel Valls. Obvinil ji, že šířením fotografií se zvěrstvy Islámského státu "podněcuje vášně ve veřejné diskusi" ve Francii, kde žije na šest milionů muslimů a kde se proti nim stupňuje násilí. Podle něj jde také o morální chybu Le Penové a její neúctu k obětem džihádistů.

Mezi zveřejněnými snímky na síti byl i záběr těla amerického novináře Jamese Foleyho, kterému v srpnu 2014 džihádisté uřízli hlavu. Rodiče novináře vydali prohlášení, v němž vyjadřují šok nad tím, že Le Penová využívá tragédie jejich syna k politickým účelům. Vyzvali ji, aby snímek ze svého účtu ihned vymazala.

Šéfka FN rodičům vyhověla. "Nevěděla jsem, že je to fotka Jamese Foleyho. Je přístupná všem na Googlu. Ráno jsem se dozvěděla, že mě rodina žádá, abych ji dala pryč. Samozřejmě jsem ji hned odstranila," řekla agentuře AFP politička.

Zbylé dvě fotografie, kterými také chtěla dokázat rozdíl mezi FN a IS, ale podle agentury AP na svém twitterovém účtu ponechala.

Le Penová, jejíž protipřistěhovalecká FN se stala jednou ze tří nejsilnějších stran v zemi, ale kritiku odmítá. "Ministr Cazeneuve mi přijde nasadit pouta? Jako obvykle se raději odsuzují ti, kteří to odsuzují, než ti, kteří to páchají," prohlásila ve středu večer v rozhlasové stanici Europe 1.

Zároveň odsoudila, že někteří lidé v zemi skandálně přirovnávali FN k IS. "Nepřichází pro mě v úvahu, abych nechala přirovnávat voliče FN k takové organizaci barbarů a vrahů. Nikdy nic takového nenechám projít. FN si nenechá vše líbit. Bohužel, zveřejnění těch hrozných fotek byl jediný způsob, jak bouchnout do stolu," dodala europoslankyně.

Aféra začala ve středu dopoledne, kdy Le Penovou popudilo tvrzení jednoho novináře, který podle ní při rozhlasovém rozhovoru přirovnal její stranu k IS. V reakci na to začala tweetovat otřesné záběry o krutosti IS. "IS, to je tohle!" připsala ke snímkům politička.

Podle agentury Reuters reagovala také na podobný výrok francouzského odborníka na islám a arabský svět Gillese Kepela. Ten začátkem týdne v komentáři ke své nové knize Teror ve Francii v rozhlase řekl, že i když jsou IS a FN velmi odlišné, mají i něco společného, a to ve vylučování některých lidí ze společnosti.

Web politického týdeníku Le Point připomněl, že Národní frontu již popudila podobná vyjádření v nedávných regionálních volbách. Jeden kandidát hlavní pravicové opoziční strany Republikáni podle listu v kampani mezi volebními koly prohlásil, že "volit FN je jako volit IS". Stalo se tak poté, co přesvědčivé vítězství FN nad tradičními demokratickými stranami v prvním volebním kole vyvolalo v zemi šok a vedlo k mobilizaci ostatních stran a jejich voličů.

Související