Velmi vřelý vztah mezi sebou mají ruský prezident Vladimír Putin a americký miliardář a republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. Vyplývá to z jejich úterních prohlášení, ve kterých kromě vzájemné chvály zaznělo také přání zlepšit rusko-americké vztahy. Ty jsou v tomto okamžiku na bodě mrazu. 

"Je to výrazný muž, velmi talentovaný, o tom nemůže být nejmenších pochyb," řekl na Trumpovu adresu ruský prezident na své včerejší tříhodinové tiskové konferenci. Putin také vyjádřil názor, že ve spolupráci s realitním magnátem by Washington a Moskva mohly úspěšně porazit terorismus a znovunastolit světový mír.

Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. "Je to vždycky čest, slyšet tak hezkou chválu od muže, kterého respektují nejen ve vlastní zemi, ale i v zahraničí," řekl prezidentský kandidát, který v tomto okamžiku s 33 procenty podpory zaujímá zlatou příčku mezi republikánskými kandidáty.

Realitní magnát připomněl veřejnosti svou dlouhými lety prověřenou schopnost vyjednávat obchody, které by podle něj mohly přispět ke zlepšení vztahů nejen s Ruskem, ale také ostatními zeměmi světa.

Taková myšlenka se ruskému prezidentovi samozřejmě zamlouvá. "Je pro mě favoritem prezidentských voleb. Řekl, že chce zlepšit a prohloubit vztahy mezi našimi zeměmi. Co víc si můžu přát?" nechal se Putin slyšet.

Samotní republikáni už tak nadšení nejsou. Podle ankety zveřejněné americkou televizní stanicí CNN má Putina v lásce pouhých 10 procent sympatizantů konzervativní strany, 76 procent vnímá ruského prezidenta s nelibostí. Tento trend odráží i reakce na otázku rusko-amerických vztahů od dalších republikánských uchazečů o prezidentský post. 

Carly Fionina prohlásila na úterní kandidátské debatě, že by v případě svého zvolení s Putinem jednala jenom pod podmínkou, že by zásadně přehodnotil svou současnou zahraniční politiku.

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta by ale Trumpovo případné prezidentství rusko-americké vztahy nijak výrazněji nepoznamenalo.

Spolupráce mezi oběma velmocemi se v době Obamova působení v Bílém domě pohybovala na bodě mrazu. Současný prezident byl vůči svému ruskému protějšku velmi kritický, obzvláště po anexi Krymu. Zavedl vůči Rusku sankce a apeloval na další členy mezinárodního společenství, včetně EU, aby jeho příkladu následovali.

"Myslím si, že prezident Obama naše vztahy s Ruskem řídil tak, aby vedli k posílení amerických zájmů. Zároveň se postavil proti porušování mezinárodních norem, které Rusko svým chováním vůči Ukrajině porušilo," řekl Earnest.

Usmíření nepřinesl ani společný boj proti terorismu. Obě země se sice zasazují o porážku Islámského státu, jejich politické zájmy v Sýrii se odlišují. Rusko chce totiž v čele Sýrie ponechat autoritativního prezidenta Bashara Asada, což USA zásadně odmítá. Washington je proti Asadovi nepřátelsky naladěný už od roku 2013, kdy použil proti civilnímu obyvatelstvu chemické zbraně.