Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, které mají při hlasování právo veta, se shodlo na textu návrhu rezoluce, která podpoří mezinárodní plán týkající se mírového procesu v Sýrii. Celá patnáctičlenná Rada bezpečnosti by měla o dokumentu hlasovat ještě během pátku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované diplomaty.

Text rezoluce údajně podporuje již dříve odsouhlasený harmonogram k ukončení syrského konfliktu. Diplomaté ze 17 zemí se v listopadu ve Vídni shodli mimo jiné na tom, že by se počátkem ledna měly sejít syrské opoziční síly se zástupci vlády.

Do šesti měsíců by pak měla být dojednána ústava a do dalších 18 měsíců uspořádány volby pod dohledem OSN. Návrh rezoluce rovněž požaduje, aby "všechny strany okamžitě zastavily útoky proti civilistům a civilním objektům". Rovněž se v textu píše, že "o budoucnosti Sýrie rozhodne syrský lid".

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová údajně telefonovala zbývajícím členů Rady, aby je o textu informovala, popsali diplomaté. Rada bezpečnosti se schází v deset hodin středoevropského času.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru