Šest amerických vojáků v pondělí zahynulo při sebevražedném útoku u základny Bagrám v Afghánistánu. Informovalo o tom velení Severoatlantické aliance. Americké zdroje, které citovala agentura Reuters, později potvrdily, že všech šest obětí byli vojáci armády Spojených států. K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Taliban.

Mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc sdělil, že všichni čeští vojáci v Afghánistánu jsou v pořádku.

Podle místních úřadů byla terčem atentátníka společná hlídka amerických a afghánských sil. Nejméně tři afghánští vojáci utrpěli zranění. Na hlídku zaútočil sebevrah na motocyklu, upřesnil guvernér okresu Bagrám Abdul Šukur Kudusí.

Podle oficiálních amerických činitelů, které citovala agentura Reuters, jsou mezi mrtvými také Američané. Zdroje, které si nepřály být jmenovány, neupřesnily, kolik ze zabitých jsou američtí vojáci, ani to, zda při útoku zahynul někdo jiný než příslušníci ozbrojených sil USA.

Taliban se k násilnému činu přihlásil na twitteru prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida. Tvrdil přitom, že zabito bylo 19 vojáků a mnoho dalších bylo zraněno. Taliban ale ztráty na straně nepřítele často nadsazuje.

Bagrám je velká vojenská základna s letištěm, která se nachází asi 50 kilometrů severně od afghánské metropole Kábulu a působí na ní mnoho vojáků NATO.

Zahraniční vojska ukončila v Afghánistánu ke konci loňského roku svou bojovou misi. V současné době v zemi zůstává asi 13 tisíc spojeneckých vojáků, kteří mají za úkol především výcvik afghánských bezpečnostních složek a jejich podporu.

Českých vojáků zůstává v Afghánistánu téměř 300, část hlídá leteckou základnu Bagrám a část působí v Kábulu.

Související