Ruská policie v úterý ráno prohledala kanceláře dobročinné nadace Otevřené Rusko, kterou založil a spravuje bývalý oligarcha a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij. Podle ruských médií je razie spojena s vyšetřováním aktivit někdejší Chodorkovského ropné společnosti Jukos. Bližší informace vyšetřovatelé nesdělili.

Ruský miliardář, vězněný deset let za údajné podvody a krádeže a omilostněný v roce 2013, žije nyní ve švýcarském exilu. Ruská justice proti němu nedávno zahájila vyšetřování pro podezření z podílu na vraždě starosty západosibiřského Něftějugansku z roku 1998. Starosta na ropném koncernu Jukos požadoval, aby odevzdal státu nepřiznané daně.

Chodorkovskij vyšetřování označil za politickou mstu Kremlu a trest za to, že se někdejší oligarcha postavil prezidentovi Vladimiru Putinovi. Stejný je podle Chodorkovského spolupracovníků i motiv pondělní razie, při níž policie prohledala nejen kanceláře Otevřeného Ruska, ale i byty sedmi jeho zaměstnanců.

Nadace Otevřené Rusko vznikla v roce 2001 a členy jejího vedení byli kromě Chodorkovského například i veterán americké politiky Henry Kissinger nebo podnikatel Jacob Rothschild. Na vrcholu svých aktivit měla nadace v Rusku padesát odboček, po Chodorkovského uvěznění ale následoval útlum. Svou činnost nadace obnovila loni.

Související