Německé zpravodajské služby údajně u malé skupiny migrantů na svém území odhalily falešné syrské cestovní pasy podobné těm, které se našly na místech pařížských teroristických útoků ze 13. listopadu. S odvoláním na zdroj ze spolkové vlády o tom v úterý informoval německý deník Bild.

V současnosti se na území Německa stále nachází asi 12 lidí, kteří se prokázali pasy z padělatelské dílny ve východosyrském městě Rakka. Tyto cestovní doklady prý přitom vykazují stejné padělatelské postupy jako ty, které se nalezly u těl dvou sebevražedných atentátníků z Paříže.

Podle deníku Bild němečtí zpravodajci v současnosti netuší, kde se majitelé falešných pasů nacházejí. Úřady prý nemají k dispozici ani jejich otisky prstů, které se u většiny příchozích běženců odebírají při registraci.

Podle zářijových informací Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) se při vstupu do země nepodařilo zaregistrovat asi 290 tisíc lidí. Hlavním důvodem je přetížení příslušných úřadů. Do Německa letos dorazilo už více než milion běženců.

V neděli informoval německý deník Welt am Sonntag, že radikálové z organizace Islámský stát (IS) získali v Sýrii, v Iráku a v Libyi z úředních budov desetitisíce cestovních dokladů, pomocí nichž by se mohli islamisté pokusit dostat do Evropy. Před touto možností varoval o víkendu i šéf evropské agentury na ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri.

Falešné syrské pasy na jména Ahmad Muhammad a M. Mahmúd se našly u dvou sebevražedných atentátníků, kteří se 13. listopadu odpálili u stadionu Stade de France na pařížském předměstí Saint-Denis. Fotbalový zápas Francie s Německem v tu dobu na místě sledoval i francouzský prezident François Hollande. Celkem si listopadové teroristické útoky v Paříži vyžádaly životy 130 lidí.

Související