Rusko a Arménie ve středu v Moskvě uzavřely dohodu o vytvoření sjednoceného systému protivzdušné obrany v kavkazském regionu. Smlouvu po setkání podepsali ministři obrany obou zemí Sergej Šojgu a Sejran Ohanjan, uvedla agentura Interfax.

Připomněla, že náměstek arménského ministra obrany David Tonojan označil sjednocený regionální systém protivzdušné obrany za dodatečnou záruku zajištění bezpečnosti obou zemí. Na dotaz, zda se nová dohoda uplatní i v případě obnovení bojů s Ázerbájdžánem o spornou enklávu Náhorní Karabach, Tonojan prohlásil, že "není důvod pochybovat o efektivnosti sil a prostředků protivzdušné obrany Náhorního Karabachu".

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach od 80. let. Tato oblast, osídlená převážně Armény, ale připojená za sovětských dob k Ázerbájdžánu, se v letech 1988 až 1994 stala dějištěm bojů s 30 000 mrtvými. Válka vyhnala statisíce lidí z domovů. Jerevan v úterý obvinil Baku, že ve sporu natolik porušuje letité příměří, že se dá hovořit o válce. Ázerbájdžán prý nasadil do bojů i tanky. Baku naopak svalovalo vinu za eskalaci napětí na Armény.

Rusko má v Arménii dvě vojenské základny. Jerevan kvůli ruskému spojenectví odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a vstoupil do hospodářského bloku vedeného Moskvou.

Související