Řečtí policisté měli v říjnu příležitost zadržet dva teroristy, kteří v listopadu zaútočili v Paříži, kvůli selhání úřadů se ale oběma podařilo přes takzvanou balkánskou cestu nerušeně projít Evropou. Informoval o tom německý magazín Der Spiegel.

Německá policie již na přelomu let 2014 a 2015 zadala do schengenského informačního systému čísla čtyř tisíc čistých syrských pasů, kterých se zmocnilo radikální hnutí Islámský stát. Na tyto pasy následně přicestovali do Řecka dva teroristé. Řekové ale čísla jejich cestovních dokladů v systému neověřili a nechali je pokračovat v cestě do Francie.

Der Spiegel informoval ještě o dalším případu muže, který je rovněž považován za příslušníka IS. Jeho pas řecké úřady v systému zkontrolovaly a kvůli nesrovnalostem ho zadržely. Muž byl ale brzy propuštěn s podmínkou, že musí zemi do 30 dní opustit. Následně ho v Salcburku zadržela rakouská policie.

Podrobnosti o muži zadrženém v Rakousku nejsou k dispozici. Agentura APA se v této souvislosti dotázala ministerstva vnitra, zda oním zadrženým je jeden z dvou údajných příslušníků IS, které policie v polovině prosince dopadla v Salcburku. Ministerstvo to ale odmítlo potvrdit s tím, že záležitosti tohoto případu podléhají utajení.

K teroristickým útokům v Paříži z 13. listopadu, které si vyžádaly 130 mrtvých a na 350 zraněných, se přihlásil Islámský stát. Zřejmě posledním přeživším teroristou je Salah Abdeslam, který údajně po atentátech utekl do Bruselu. Místo jeho nynějšího úkrytu je neznámé.

Související