Peněz na obranu během minulých tří let nelitovaly především blízkovýchodní země. Právě ony zvyšovaly zbrojní výdaje nejrychlejším tempem. Ale kvůli výrazně nižším příjmům z vývozu ropy si to prostě nemohou dovolit.
Jejich místo na globální zbrojní mapě možná překvapivě zaujala východní Evropa, konstatuje ve výroční studii britská analytická společnost IHS. "Je to region, kde zbrojní výdaje rostou nejrychleji na světě, a to vlivem ukrajinské krize a modernizačního programu polských ozbrojených sil," komentuje Fenella McGertyová, analytička IHS.

Prudce – o více než pětinu v roce 2015 – zvýšilo výdaje Rusko. Ukrajina, balancující na pokraji státního bankrotu, zvedla výdaje na armádu o 70 procent. Dvouciferným tempem rostou také v Polsku, Litvě, Lotyšsku a na Slovensku, vypočítává IHS. Tento trend bude podle její zprávy pokračovat i v roce 2016.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.