Jihoafrická republika vypověděla vysoce postaveného severokorejského diplomata, který se údajně zapojil do pašování nosorožčích rohů do Asie. S odvoláním na mluvčího místního ministerstva zahraničí Nelsona Kgweteho o tom dnes informovala jihoafrická média.

Diplomata Pak Čche-čunga údajně zatkla v květnu při pašování 4,5 kilogramu nosorožčích rohů z JAR mosambická policie. U sebe měl údajně i téměř 100 000 dolarů v hotovosti (2,5 milionu Kč).

Mosambické úřady diplomata propustily na kauci 30 000 dolarů (asi 740 000 Kč) a umožnily mu návrat do JAR, která mu však listopadu dala třicet dní na opuštění země. Severokorejská ambasáda v JAR dnes uvedla, že dotyčný diplomat zemi opustil již 11. prosince.

Poptávka po rohovině v poslední době narůstá hlavně v Číně a státech jihovýchodní Asie, kde je prášek z nosorožčích rohů součástí tradiční medicíny. Prodává se v lékárnách nebo na internetu a kilogram stojí asi 65 000 dolarů (1,6 milionu Kč).

Poptávka přitom nyní vzhledem k blížícím se oslavám čínského nového roku, které připadají na počátek února, pravděpodobně ještě poroste.

Nejedná se o první případ vypovězení severokorejského diplomata kvůli pašování. V březnu podobným způsobem reagoval Bangladéš, který přistihl zaměstnance ministerstva zahraničí KLDR při pašování zlata. Z JAR byli v minulosti kvůli pašování nosorožčích rohů vypovězeni i diplomaté Vietnamu.

Související