Srbská policie zadržela 79 osob podezřelých z rozsáhlé korupce, která za posledních deset let připravila stát o více než 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Oznámil to v sobotu srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović. Ve skupině zatčených je i bývalý ministr srbské vlády a někdejší šéfka protikorupční agentury.

Zatčené osoby, mezi nimiž je podle ministra i několik starostů, se kromě podplácení dopustily zneužívání pravomoci a finančních podvodů. Pět podezřelých je na útěku, v brzké době bude obviněno dalších 39 lidí.

"Jde o zatím největší protikorupční operaci. Náš boj bude veden bez ohledu na politickou příslušnost podezřelých," prohlásil ministr vnitra.

Podle prohlášení srbské vlády je mezi zatčenými Slobodan Milosavljević, bývalý ministr obchodu ve vládě Zorana Djindjiče, srbského premiéra zavražděného v roce 2003. Ve vazbě je i Zorana Markovičová, která v letech 2010–12 stála v čele srbské vládní protikorupční agentury. Uvězněn byl rovněž bývalý generální ředitel největší srbské strojírny.

Vůdce opoziční Demokratické strany Bojan Pajtić označil razii za politicky motivovanou akci, protože větší část zatčených je členy jeho strany. Někteří jsou ale podle vyšetřovatelů i příslušníky vládnoucí Socialistické strany.

Zpráva o rozbití korupční sítě přišla dva týdny poté, co Srbsko otevřelo první dvě kapitoly přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Boj s korupcí je spolu s normalizací vztahů s Kosovem jednou z hlavních podmínek Bruselu pro členství Bělehradu v EU.

Související