Ruské letectvo během nynějších leteckých úderů v Sýrii nikdy nezasáhlo civilní cíle. V ruské televizi Rossija 24 to v neděli prohlásil vrchní velitel ruského letectva Viktor Bondarev. Reagoval na informaci mezinárodní organizace Amnesty International, která Moskvu ve středu obvinila ze zabití 200 civilistů v Sýrii. Ruské letectvo bombarduje syrské cíle od konce září.

"Naše ozbrojené síly civilní cíle v Sýrii nikdy nezasáhly," řekl Bondarev. "Neútočíme na takzvaná citlivá místa, což jsou například školy, nemocnice nebo mešity," dodal ruský generál. Protirakety S-400, které Moskva do Sýrie nedávno přesunula, mají podle něj "zavést v syrském vzdušném prostoru pořádek".

Izraelský list Haarec v neděli oznámil, že židovský stát nedávno navštívil tajný kremelský emisar, který v Tel Avivu jednal o urovnání syrského konfliktu. Zvláštního zmocněnce prezidenta Vladimira Putina pro Sýrii, Alexandra Lavrentijeva, doprovázela skupina ruských diplomatů a pracovníků tajných služeb.

Izrael podle Haarecu předložil během jednání seznam svých představ a požadavků. Trvá na možnosti odvracet teroristické útoky iniciované v Sýrii a žádá, aby měl dál možnost blokovat přepravu zbraní ze Sýrie určených pro bojovníky radikálního libanonského Hizballáhu.

Jakákoli příští dohoda světových mocností o Sýrii musí podle Tel Avivu Izraeli zaručit, že syrské území nebude zneužíváno jako nástupiště přímých či nepřímých útoků proti židovskému státu, napsal Haarec.

 

Související