Při dvou bombových útocích v syrském městě Homs v pondělí zahynulo nejméně 32 lidí a dalších 90 utrpělo zranění. Informovali o tom podle agentur Reuters a AFP aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna. Při jednom z útoků ve čtvrti Zahra explodovala výbušnina nastražená v autě, při druhém se odpálil sebevražedný atentátník.

O útocích informovala i syrská státní agentura SANA, uvedla ale nižší bilanci obětí. Podle ní zahynulo šest osob a dalších 37 jich bylo zraněno.

Jak uvedla agentura Reuters, jde již o druhý velký útok ve městě od začátku prosince, kdy v oblasti začalo platit příměří a vládní jednotky tak získaly kontrolu nad poslední čtvrtí kontrolovanou povstalci.

Při dvojitém útoku 12. prosince rovněž ve čtvrti Zahra zahynulo nejméně 16 lidí. K atentátu se přihlásili radikálové z hnutí Islámský stát.

V Homsu, který leží na západě Sýrie, žilo před válkou kolem 800 000 lidí a asi čtvrtina z nich byli alávité, k nimž patří také syrské vedení. Město jako jedno z prvních v roce 2011 povstalo proti Damašku a stalo se pak dějištěm těžkých bojů, pro něž si vysloužilo přezdívku hlavní město revoluce.

Armáda je postupně dobyla zpět až na čtvrť Váir, kterou dlouhodobě obléhala. Poté, co se pro ni podařilo vyjednat příměří, začala evakuace civilistů i povstalců. Ze čtvrti pod dohledem OSN odešlo nejméně 700 povstalců a členů jejich rodin.

Související