Rozsáhlé záplavy nadále trápí jihoamerické státy Paraguay, Uruguay, Argentinu a Brazílii. Bez střechy nad hlavou je už kolem 180 000 lidí, nejvíce lidí vyhnal živel z domovů v Paraguayi. V této zemi bylo evakuováno už zhruba 144 000 lidí, v sousední Argentině se tato opatření dotkla nejméně 20 000 lidí, informují tamní média.

Dalších zhruba 10 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy v Uruguayi a tisíce v jižní Brazílii.

Hladiny řek, které rozvodnily vydatné deště, po kulminaci v předchozích dnech prakticky nemají čas opadnout. Pršelo dál i v pondělí a podle meteorologů se počasí nezlepší ani v příštích dnech.

Situaci místním obyvatelům komplikuje i to, že je voda kontaminovaná z odpadních kanálů, což je vystavuje ohrožení epidemiemi. Lidé, kteří museli opustit domov, rovněž trpí nedostatkem pitné vody a dalších základních životních potřeb. Místní politici jim přitom slíbili, že potřebné věci zajistí.

"Voda je kontaminovaná z odpadu, všude jsou bacily," řekla agentuře AP třiatřicetiletá Josefina Monsonová ze silně zatopeného argentinského města Concordia. Žena musela vyhledat nouzové přístřeší se svým manželem a dcerami už na Štědrý den. "Nejsem si jistá, kdy se budeme moci vrátit domů," upozornila.

Související