Belgická police zatkla dvě osoby, které podezírá, že na silvestrovské oslavy připravovaly útok v Bruselu. Našla u nich vojenské oblečení a propagandistické materiály Islámského státu. Zbraně nebo výbušniny neobjevila. Informuje o tom zpravodajský server BBC.

Podle pařížské prokuratury případ nesouvisí s listopadovými útoky islámských radikálů v Paříži.

"Vyšetřování odhalilo vážnou hrozbu útoků na symbolická místa v Bruselu, které měly být spáchány během oslav nového roku," uvedl úřad federálního prokurátora. Dodává ale, že zadržení nejsou spojeni s teroristy, kteří se podíleli na listopadových útocích v centru Paříže. Jeden ze zatčených je podezřelý z organizování náboru nových členů do teroristické buňky.

"Symbolickými terči by mohli být policejní služby a vojáci pobývající v Bruselu," řekl AFP mluvčí vládního krizového centra OCAM, které vyhodnocuje teroristické hrozby v Belgii. V pondělí nechal OCAM u těchto bezpečnostních složek v metropoli zvýšit pohotovost.

Zdroj blízký vyšetřování řekl agentuře AP, že jedním z cílů útoku mohlo být známé historické náměstí v centru města Grande Place. "Je zde mnoho lidí, stejně jako hlídkující vojáci a policisté. Poblíž je i policejní stanice," řekl zdroj.

Kontroly provádí policie od neděle. Zatkla během nich celkem šest lidí, čtyři z nich později propustila.

Belgická policie je v pohotovosti v souvislosti s pařížskými atentáty, které si 13. listopadu vyžádaly 130 obětí. Dalších více než 350 lidí při nich bylo zraněno. K šesti koordinovaným akcím ve francouzské metropoli se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Belgie už během vyšetřování pařížských útoků zatkla celkem devět lidí.

Francouzská policie provedla rozsáhlou razii na pařížském předměstí Saint-Denis několik dní po atentátech. Při zásahu zahynul organizátor útoků Abdelhamid Abaaoud, jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová a jeden další člověk, jehož totožnost francouzské úřady zatím nezveřejnily.

Údajně plánovali spáchání dalšího teroristického útoku v pařížské obchodní čtvrti La Défense.

Související