Izraelský Nejvyšší soud v úterý částečně vyhověl odvolání bývalého premiéra Ehuda Olmerta odsouzeného v roce 2014 za korupci a snížil mu trest z šesti let na 18 měsíců. Kauza se týká let 1992-2003, kdy byl Olmert starostou Jeruzaléma a ministrem obchodu. Sedmdesátiletý Olmert bude podle agentury Reuters prvním izraelským lídrem, který skončí ve vězení. Trest by měl nastoupit 15. února.

Olmert byl v rozsáhlé kauze obviněn, že vzal vysoký úplatek za podporu jednoho kontroverzního stavebního projektu v Jeruzalémě. Politik veškerá obvinění popíral.

Nejvyšší soud v úterý Olmerta zprostil hlavního obvinění, ale ponechal v platnosti část rozsudku za menší úplatek týkající se jiné výstavby.

"Pan Olmert byl zproštěn obvinění, že přijal úplatek 500 tisíc šekelů (asi 3,2 milionu korun). Jednomyslně byl uznán vinným z přijetí úplatku ve výši 60 tisíc šekelů (zhruba 380 tisíc korun)," uvedl soud podle agentury AFP.

Soud první instance umožnil Olmertovi zůstat na svobodě, dokud se k jeho případu nevyjádří odvolací soud. Po úterním verdiktu bývalý politik řekl, že je spokojen.

"Spadl mi kámen ze srdce," uvedl Olmert, citovaný agenturou AP. "Už jsem to říkal dříve: nikdo mi úplatek nenabídl a žádný úplatek jsem nevzal, dnes to říkám znova. Rozsudek Nejvyššího soudu ale respektuji," dodal tento někdejší člen strany Likud, který byl letos odsouzen na osm měsíců v jiné korupční kauze. Proti rozsudku se ale odvolal.

Kvůli dvěma obviněním z korupce opustil Olmert v roce 2009 post předsedy vlády, který zastával tři roky. Jeho odstoupení uvolnilo místo pravicové vládě Benjamina Netanjahua, která nepokračovala v Olmertově mírové politice s Palestinci.

Úterní verdikt Nejvyššího soudu ukončil spekulace, že by se Olmert mohl vrátit do politiky.

Související