Místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin se během tréninku na střelnici střelil do nohy. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to v úterý oznámila agentura Interfax. Vicepremiérovi spolupracovníci ale zprávu o střelném zranění popřeli, Rogozin prý utrpěl úraz při tréninku házené.

Vicepremiér Rogozin má na starosti zbrojení a vesmírný program. Na pondělním zasedání kabinetu, posledním v tomto roce, však chyběl. Podle Interfaxu právě kvůli nešťastnému zranění na střelnici.

"Dmitrij Olegovič se zranil na noze a je v jedné z moskevských nemocnic," citoval Interfax svůj zdroj, podle kterého vicepremiér není v ohrožení života, nicméně dosud se léčí.

"Tuto zprávu nepotvrzujeme, neodpovídá skutečnosti," řekl agentuře RIA Novosti Rogozinův asistent Nikita Anisimov. Vicepremiér je podle něj už v práci a v úterý řídil poradu o stavbě kosmodromu Vostočnyj.

Připustil ale, že Rogozina před několika dny postihl drobný sportovní úraz, během házenkářského tréninku, a pár dní se zotavoval na nemocenské.

Záběry Rogozina sedícího na poradě se objevily i v televizi. Kamery však zabíraly vicepremiéra jen po pás, nohy nebyly vidět.

Rogozin před deseti dny publikoval na internetu záběry, jak za hudebního doprovodu střílí z pistole - zbraň držel nejprve oběma rukama, pak jen jednou a nakonec pálil ze dvou pistolí současně.

V souvislosti se zprávou o střeleckém úrazu mnohá ruská média připomněla Rogozinova slova z letošního července, kdy o možných ruských odvetných opatření za západní sankce v kosmickém průmyslu řekl, že "nechystáme se střelit do vlastní nohy".

Stanice BBC připomněla, že to není poprvé, co se zranění vysoce postavených politiků stávají tématem zpráv. V listopadu se tak psalo o zlomené noze mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina během přátelského hokejového utkání.

V březnu 2012 média tvrdila, že šéf vesmírné agentury Roskosmos Vladimir Popovkin skončil v nemocnici, protože se prý popral, oficiálně se příčinou hospitalizace stalo přepracování. Popovkin později odstoupil ze zdravotních důvodů, loni v červnu zemřel ve věku 56 let.

Březnová desetidenní nepřítomnost prezidenta Vladimira Putina na veřejnosti vyvolala v médiích spekulace, zda si prezident léčí chřipku, anebo má opět potíže se zády. Kreml zvěsti o nemoci popřel, žádné vysvětlení však nenabídl.

Za sovětských dob bývaly zprávy o zdravotním stavu vysoce postavených činitelů pečlivě střeženým tajemstvím a tento zvyk dodnes přetrvává. Současně prezident Putin i dobrodružnými kousky předvádí veřejnosti svou fyzickou zdatnost.

Související