Irácká armáda bude potřebovat kurdské bojovníky při dobývání Mosulu, největšího města pod kontrolou radikálů z Islámského státu (IS). Řekl to irácký ministr financí Hošjar Zibarí v rozhovoru, který v úterý zveřejnila agentura Reuters.

Bitva o Mosul bude podle něj "velice, velice náročná".

Mosul leží asi 400 kilometrů od Bagdádu a je dalším cílem ofenzivy iráckých ozbrojených sil poté, co armáda v pondělí osvobodila od IS město Ramádí na západě země.

"Při útoku na Mosul bude potřeba dobrého plánování, příprav, odhodlání všech klíčových hráčů. Pešmergové jsou velkou silou, na Mosul nemůžeme bez Pešmergů," řekl Zibarí, který je sám Kurd. Pešmergové jsou ozbrojenými složkami autonomního iráckého Kurdistánu.

Dvoumilionový, převážně sunnitský Mosul obsadil Islámský stát loni v červnu. Radikálové zde vzápětí vyhlásili chalífát, vládu hlavy muslimské obce. Bitva o Mosul bude podle Zibarího velmi náročná.

"Nebude to jednoduchá operace, bojovníci IS se po nějakou dobu připravovali, ale je to uskutečnitelné," dodal.

Vzhledem k rozsáhlé oblasti kolem Mosulu, kterou bude potřeba zabezpečit, bude podle Zibarího možná potřeba podpory místních sunnitských sil a rovněž šíitských milicí podporovaných Íránem.

Ty se nesměly účastnit bojů o Ramádí, aby nedocházelo ke střetům se sunnitskými obyvateli města.

Pokud by se armádě podařilo získat Mosul, byl by to podle Zibarího konec chalífátu vyhlášeného v přilehlých sunnitských oblastech Iráku a Sýrie.

"Právě tam (vůdce IS) abú Bakr Bagdádí vyhlásil svůj chalífát. Mosul je v podstatě jeho hlavním městem," řekl Zibarí.

Související