Rusko je ochotno projevit vstřícnost ohledně zmírnění sankcí Rady bezpečnosti OSN proti hnutí Tálibán, pokud to přispěje k usmíření v Afghánistánu. Uvedl to v úterý zvláštní představitel ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov.

"Podporujeme snahu afghánské vlády o dosažení národního usmíření. Jsme připraveni pružně přistupovat k otázkám možného oslabení sankčního režimu vůči Tálibánu, pokud to nebude odporovat národním zájmům Afghánistánu," řekl agentuře Tass Kabulov, který je současně ředitelem příslušného odboru na ministerstvu zahraničí.

Tálibán je podle ruského diplomata znepokojen rychlou expanzí jiného radikálního hnutí v Afghánistánu, a sice Islámského státu (IS), který mu od loňského léta přebírá bojovníky i finanční zdroje, včetně obchodu s narkotiky. Na jaře a v létě došlo mezi příslušníky obou hnutí i k potyčkám.

Prý právě kvůli soupeření se Tálibán pokouší posílit své pozice po celé zemi, a na severu Afghánistánu se v září dokonce pokusil ovládnout město Kunduz, které je regionálním centrem. Stalo se tak poprvé od roku 2001, kdy vládu Tálibánu v Afghánistánu svrhla invaze vedená Spojenými státy v odvetě za teroristické útoky na USA.

Situace podle ruského diplomata mezitím dospěla k roztržce uvnitř hnutí a odpůrci mully Muhammada Mansúra, který nedávno v čele radikálů nahradil mullu Muhammada Umara, těží i z pomoci oddílů IS. "V současnosti dochází k potyčkám jak mezi různými skupinami v hnutí, tak mezi členy Tálibánu a Islámského státu," prohlásil Putinův zmocněnec.

Sám Tálibán před dvěma dny popřel tvrzení ruských diplomatů, že si s Moskvou vyměňuje informace potřebné k boji s IS, jehož oddíly se údajně zmocnily několika afghánských regionů.

Kabulov ve středu podle agentury AFP prohlásil, že Rusko udržuje v zájmu boje s IS otevřené komunikační kanály k výměně informací s afghánským Tálibánem. Zájmy Tálibánu se podle něj objektivně protínají s ruskými.

Afghánské hnutí ale tvrzení ruského diplomata popřelo. "V boji s takzvaným Islámským státem nepotřebujeme žádnou pomoc. Žádné kontakty v tomto směru neudržujeme, žádnou diskusi s nikým nevedeme," uvedl Tálibán na svém webu.

Teroristé z hnutí Islámský stát ovládají podle AFP části některých východoafghánských regionů, zejména v provincii Nangarhár, která hraničí s Pákistánem. Na stranu IS prý přeběhli někteří bojovníci Tálibánu nespokojení s velením.

Sám Tálibán ale hrozbu IS nepovažuje za vážnou a tvrdí, že IS má pod kontrolou pouze malé území v jedné z 34 afghánských provincií.

Související