Syrská armáda věrná prezidentovi Bašáru Asadovi a její spojenci v úterý dobyli klíčovou vojenskou základnu v provincii Dará na jihu země. Strategickému vítězství předcházely dvoudenní tuhé boje s příslušníky prodemokratických povstalců a příslušníků islamistické fronty An-Nusra, napojené na teroristickou síť al-Káida, informovala v úterý agentura AP.

Základnu Brigade 82 ve městě Šajch Maskín, asi 70 kilometrů jižně od Damašku, povstalci bojující proti režimu prezidenta Asada ovládli loni v lednu. Kromě ní se vládním jednotkám v úterý podařilo ovládnout i severní část města. Při bojích zahynuly údajně desítky ozbrojenců na obou stranách.

"Je to velmi důležité vítězství pro režimní síly. Kontrolují nyní spojení mezi Damaškem a Dará," uvedl Ramí Abdarrahmán, zakladatel syrské exilové organizace SOHR, která dlouhodobě situaci v Sýrii monitoruje z Londýna. Kromě spojení s Dará je město Šajch Maskín důležité pro spojení Damašku s městem Suvajda, které je také v rukou Asadova režimu.

Boje o základnu podle Abdarrahmána začaly už v pondělí. Na straně vládních vojsk se jich údajně účastnili také Íránci a příslušníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Ze vzduchu na povstalce útočilo asi 80 letadel, pravděpodobně včetně ruských strojů.

Dobytí základny ve městě Šajch Maskín je další velkou ranou pro povstalce v jižní provincii Dará, protože vládní vojska v neděli zabila 17 rebelů nedaleko provinční metropole a v sobotu zneškodnila vlivného vůdce jedné z povstaleckých skupin na předměstí Damašku.

V Sýrii zuří občanská válka od roku 2011. Chaosu v zemi využily k šíření teroru také islamistické skupiny, včetně organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra. Konflikt si vyžádal již více než 250 000 obětí.

Související