Prokuratura amerického státu Pensylvánie ve středu obvinila herce Billa Cosbyho ze znásilnění. Delikt, během nějž komik údajně omámil svou oběť drogami a alkoholem a následně ji sexuálně zneužil, se odehrál ve Filadelfii v lednu 2004. Cosby si u soudu vyslechl obvinění a byl propuštěn na kauci ve výši jednoho milionu dolarů (25 milionů korun), informovala agentura AP.

"Pan Cosby svou oběť přinutil, aby snědla prášky a pila víno. Následně nebyla schopna pohybu a pan Cosby ji sexuálně zneužil," uvedl státní zástupce z Norristownu v Pensylvánii Kevin Steele. K obvinění státní zastupitelství přistoupilo prý proto, že se v případu objevily nové informace. Oběť je ochotná s úřady spolupracovat. Promlčecí lhůta v případu by vypršela už v lednu, informovala agentura Reuters.

Cosby ve středu přijel k soudu ve městě Elkins Park poblíž Filadelfie, kde si během několika minut vyslechl obvinění, uložil kauci a odevzdal pas, aby mohl být do dalšího stání plánovaného na 14. ledna propuštěn. On ani jeho dva právní zástupci, kteří jej k soudu doprovázeli, se k obvinění nechtěli vyjadřovat. Již dříve však všechna nařčení z údajných sexuálních deliktů odmítl. Se zmíněnou ženou měl prý sexuální styk, se kterým ona souhlasila.

Steele dodal, že jeho úřad se zabývá i případy dalších údajně zneužitých žen, v žádném z nich však dosud pro obvinění nenašel dostatek podkladů.

Kvůli údajným sexuálním deliktům Cosbyho v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada údajných sexuálních deliktů se odehrála před značnou dobou a časová lhůta pro jejich možné vyšetření už dávno uplynula.

Advokátka několika z těchto žen dnes prohlásila, že obvinění Cosbyho je pro ně "nejlepším vánočním dárkem" a že budou u soudu v případě potřeby ochotně svědčit.

Osmasedmdesátiletý herec obvinění údajně zneužitých žen dlouhodobě odmítá. Jeho právníci tvrdí, že všechna jsou pomluvou a jejich cílem je slavného herce pošpinit.

Cosby začal svou filmovou kariéru hraním v komediálních klubech. V 60. letech přišla role v televizním seriálu I Spy (Já špion). O dvě desetiletí později herec produkoval a v letech 1984 až 1992 si zahrál v The Cosby Show, jednom z nejpopulárnějších amerických televizních sitcomů.

 

Související