Německo od 1. ledna zpřísní prověřování žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a Eritreje, pro které dosud platily zjednodušené podmínky řízení. Čtvrteční zprávu deníku Bild potvrdilo německé ministerstvo vnitra

O narovnání azylových podmínek se v Německu hovoří dlouhodobě, termín však dosud oficiálně oznámen nebyl. V praxi to bude znamenat, že všichni uchazeči o azylový status budou v Německu muset podstoupit stejné osobní pohovory.

"Toto opatření bude platné od 1. ledna a bude se vztahovat na všechny národnosti," citovala agentura Reuters německé ministerstvo vnitra.

Německé úřady tak opět od Syřanů, Iráčanů a Eritrejců budou chtít znát podrobnosti o jejich minulosti, vzdělání či cestě, kterou do Německa podnikli. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) předpokládá, že toto opatření výrazně zpomalí zpracování azylových žádostí.

Důvodem očekávané změny jsou otázky bezpečnosti. Radikální hnutí Islámský stát, které ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku, totiž ukořistilo desítky tisíc syrských pasů, což může usnadnit teroristům pronikání do Evropy. Před tímto rizikem varuje i německá policie nebo evropská agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex.

Německo je hlavní cílovou zemí, kam běženci míří. Do země jich za letošní rok přišlo přes jeden milion. List Sächsische Zeitung s odvoláním na oficiálně nezveřejněné vládní údaje ve středu informoval, že v Německu bude v končícím roce nově zaregistrováno dohromady kolem 1 090 000 uprchlíků.

Související