Teplotní rekordy, které o vánočních svátcích padaly v Evropě, se nevyhnuly ani severní polární oblasti. V Arktidě běžně v tomto ročním období panují mrazy kolem minus 30 až 40 stupňů Celsia, ještě ve středu zde ale bylo okolo nuly. Oznámila to německá meteorologická služba (DWD) s tím, že dnes již teploty poklesly k minus 15 stupňům. Nezvyklá situace podle odborníků nesouvisí s globálním oteplováním.

Údaje o teplotách v polárním regionu získávají vědci z bójí, přímo na severním pólu ale žádná měřicí stanice není. Ta nejbližší k pólu je na Špicberkách a od severní točny je vzdálena 1500 kilometrů. Ze středečních údajů vyplývá, že zde bylo sedm stupňů Celsia. I dnes meteorologové na tomto souostroví v Severním ledovém oceánu hlásí podobné teploty. Nyní je zde okolo pěti stupňů, začne se ale rychle ochlazovat. Na pondělí je již hlášen mráz a na konci příštího týdne rtuť v teploměru klesne k minus 17 stupňům.

Zatímco z Atlantiku proudí nad severní pól teplý vzduch z tropů, ten polární je naopak vytlačován k jihu Spojených států. Počasí na jihu USA, který postihly bouře a záplavy, a v polární oblasti tak spolu souvisejí.

Nynější nezvyklé počasí není podle odborníků následkem klimatických změn, ale zřejmě projevem chaotického systému v atmosféře.

Profesorka Dorthe Dahlová-Jensenová z univerzity v Kodani vysvětlila, že takovéto jevy nejsou nijak vzácné. V rozhovoru s DPA řekla, že teploty se v arktickém regionu mění často. Závisí to na atmosférických frontách a směru větru.

Související