Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek blahopřál svému americkému protějšku k novému roku a vyzval ke spolupráci mezi oběma velmocemi při řešení různých mezinárodních problémů.

Putin v gratulaci Obamovi uvedl, že "vztahy mezi Ruskem a USA jsou jedním z klíčových faktorů zajištění mezinárodní bezpečnosti". Zdůraznil, že obě země by mohly "efektivně čelit novým výzvám a hrozbám", pokud by byly s to dospět ke "konstruktivnímu dialogu".

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se dostaly na nejhorší úroveň od konce studené války po loňské anexi Krymu a propuknutí proruského povstání na východě Ukrajiny. Západ v čele s USA odpověděl sankcemi proti ruským představitelům a firmám.

Nicméně oba prezidenti spolu opět hovoří. Obama a Putin minulý měsíc, na okraji klimatického summitu v Paříži, jednali asi půl hodiny o syrské a ukrajinské krizi. Ještě dříve se sešli během summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Turecku a v září v New Yorku během zasedání Valného shromáždění OSN.

Ve svém novoročním projevu pak Putin poděkoval ruským vojákům bojujícím v Sýrii. "Jsme vděční všem, kdo dnem i nocí, o všedních i svátečních dnech jsou vždy na stráži. A zvláště bych chtěl poděkovat vojákům, kteří bojují proti mezinárodnímu terorismu a chrání zájmy Ruska daleko od vlasti," řekl.

Související