Spojené státy připravují poprvé od červencového uzavření historické dohody o íránském jaderném programu nové sankce vůči Teheránu v souvislosti s jeho raketovým programem. Informovaly o tom americká zpravodajská televize CNN a deník Wall Street Journal s odvoláním na vládní zdroje.

Íránský prezident Hasan Rúhání podle agentury IRNA v reakci na americkou pohrůžku nařídil ministrovi obrany rozšíření raketového programu. Sankce mají být odpovědí na říjnový test íránské balistické rakety schopné nést jadernou hlavici.

Americká opatření se mají dotknout zhruba desítky firem a jednotlivců v Íránu, Hongkongu a Spojených arabských emirátech. Důvodem je podle médií jejich pravděpodobná podpora íránského raketového programu.

Nové sankce by mohly vystavit tvrdé zkoušce atomovou dohodu. Zatímco íránské vedení by krok mohlo považovat za její porušení, vyhrazuje si Washington právo na uvalení sankcí v souvislosti s raketovým programem, financováním terorismu a porušováním lidských práv.

Rychlá reakce

Rúhání v reakci na americký postup nařídil ministrovi obrany rozšíření raketového programu. "Jelikož americká vláda očividně stále provádí svou nepřátelskou politiku a nezákonné vměšování... (íránské) ozbrojené síly musí rychle a významně zvýšit svou raketovou kapacitu," napsal íránský prezident ministrovi obrany Hosejnu Dehkánovi.

Rúhání rovněž zdůraznil, že Írán má právo vyvíjet rakety, jestliže nejsou určeny k tomu, aby nesly jaderné hlavice.

Íránské ministerstvo zahraničí označilo plánované sankce za "protiprávní".

"Írán má legitimní právo zvýšit svůj obranný potenciál pro vnitřní bezpečnost," řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Džáber Ansarí. Americké sankce podle něj Íránu nezabrání v uplatňování tohoto práva. Teherán to už sdělil americké straně, dodal mluvčí podle agentury ISNA.

Írán v říjnu úspěšně vyzkoušel novou střelu středního doletu, což USA označily za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Existenčně se cítí být ohrožen íránským raketovým programem Izrael.

V červenci se Írán dohodl se skupinou mocností na výrazném omezení svého jaderného programu. Za to mají být nejpozději do února příštího roku zrušeny protiíránské hospodářské sankce.