Policie v Mnichově krátce před silvestrovskou půlnocí varovala před bezprostředně hrozícím teroristickým útokem v bavorské metropoli. Atentát podle úřadů plánovalo radikální hnutí Islámský stát; pět až sedm lidí se prý chystalo spáchat sebevražedný útok. V pátek brzy ráno policie uvolnila provoz na obou evakuovaných mnichovských nádražích, která se měla stát terčem.

"Máme konkrétní informace, které jasně ukazují na riziko teroristického útoku v Mnichově, zvláště vůči hlavnímu nádraží a železniční stanici Pasing," uvedla policie ve čtvrtek v prohlášení. Dodala, že informace o hrozícím atentátu považuje za "vážné a věrohodné".

Policie proto v noci hlavní nádraží i stanici Pasing na západním předměstí uzavřela a občanům vzkázala, aby se vyhnuli místům, kde je velká koncentrace lidí. Nový rok přesto podle agentury DPA přivítaly v ulicích Mnichova tisíce lidí.

Varování o chystaném útoky obdrželo Německo od spřátelených zpravodajských služeb několik hodin před půlnocí. Na útok se údajně měli chystat radikálové  z Iráku a Sýrie. Němci obdrželi i jména některých podezřelých, ale úřady je nedokázaly dopadnout ani lokalizovat a nevědí, zda jsou vůbec na německém území. Připustil to na páteční tiskové konferenci mnichovský policejní šéf Hubertus Andrä.

Vlaky i metro na stanicích Hlavní nádraží a Pasing se po několika hodinách rozjeli. Policie tam podle agentury DPA provádí namátkové kontroly. "Jsme šťastní, že se v noci nic nestalo. Vyšetřování pokračuje a my budeme nadále bdělí," uvedla mnichovská policie na svém Twitteru.

Zvýšená bezpečnostní opatření panovala o silvestrovské noci především v Bruselu, kde radnice kvůli hrozbě teroristického útoku zrušila plánovaný ohňostroj, a v Paříži, kde po teroristických útocích doprovázela silvestrovské a novoroční oslavy bezpříkladná mobilizace bezpečnostních sil.

Související