Mnichovská policie po poplachu kolem údajné hrozby atentátů o silvestrovské noci zůstává nadále v pohotovosti. V ulicích bavorské metropole stále hlídkují stovky policistů, jejich úkolem je odhalit případné podezřelé aktivity a také uklidnit obyvatele, napsala agentura AP. Podle německého ministerstva vnitra hrozba atentátu v zemi trvá a je třeba zesílit mezinárodní bezpečnostní spolupráci.

Policie ve čtvrtek večer v Mnichově evakuovala dvě nádraží poté, co úřady obdržely od zahraničních tajných služeb informaci, že pět až sedm přívrženců Islámského státu plánuje koordinované útoky ve městě.

Jak uvedla agentura AP s odvoláním na nejmenovaný německý bezpečnostní zdroj, první varování přišlo ve čtvrtek krátce před 20:00 SEČ od francouzských úřadů.

Bezpečnostní služby sice dosud žádné sebevražedné atentátníky v Mnichově neodhalily, ale varování nepokládají za planý poplach. Mluvčí místní policie podle AP poznamenal, že údajní útočníci mají podle obdržených informací běžná arabská jména, která ale mohou být falešná.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière řekl, že hrozba útoku v zemi trvá. Situace si podle něj vyžaduje užší spolupráci s cizími bezpečnostními službami. "Situace v novém ruce zůstane velmi vážná. V budoucnosti budeme mnohem více než dříve závislí na úzké spolupráci s bezpečnostními službami jiných zemí a na výměně informací," řekl ministr v rozhovoru pro deník Bild.

V Německu jako v mnoha dalších evropských zemích se zvýšila bezpečnostní opatření poté, co islamisté zavraždili 13. listopadu při koordinované akci na různých místech Paříže 130 lidí a dalších nejméně 350 zranili. Některá města jako Brusel, Paříž či Moskva omezila letošní novoroční oslavy.

Související