Řecko nevyhoví "nerozumným požadavkům" svých věřitelů v otázce důchodů. Řekl to v neděli řecký premiér Alexis Tsipras. Vzhledem k připravovaným jednáním o důchodovém systému v zemi ale podle agentury AFP připustil, že systém je na pokraji zhroucení a musí se reformovat.

"Věřitelé musí vědět, že dohodu (s nimi) budeme plně respektovat, ale že to neznamená, že přistoupíme na nerozumné a nespravedlivé požadavky. Nezavázali jsme se najít peníze jen pomocí škrtů v důchodech. Naopak, dohoda počítá s možností ekvivalentních opatření, která jsme již začali zavádět," řekl premiér v rozhovoru, který v neděli zveřejnil deník Real News.

Tsiprasova levicová vláda loni v červenci odstoupila od předvolebních slibů o zastavení úsporných politik a přistoupila na dohodu s evropskými věřiteli, která počítá s další pomocí Řecku ve výši až 86 miliard eur v příštích třech letech výměnou za nové reformy. Učinila tak pod hrozbou, že Řecko by mohlo být nuceno opustit eurozónu. Vláda již prosadila v parlamentu několik neoblíbených reforem, čímž přišla o některé politické spojence.

Tsipras slibuje obyvatelům, že v letošním roce dojde v Řecku po šesti letech krize opět k ekonomickému růstu, snížení zadluženosti, ukončení kontrol peněz a oživení zahraničního obchodu.

Jeho optimismus však jeho spoluobčané podle nejnovějších průzkumů nesdílejí. Podle 55 procent respondentů se situace v zemi letos naopak zhorší, 61 procent obyvatel očekává, že se vrátí hrozba odstoupení Řecka od eura.