V americkém Oregonu skupina ozbrojených farmářů obsadila federální budovu Malheur National Wildlife Refuge v přírodní rezervaci Malheure. Protestují proti nespravedlivému potrestání rančerů Hammondových, kteří odmítli prodat svou půdu a místo toho ji zapálili.

Podle úřadů se v době zabrání budovy uvnitř nenacházeli žádní státní zaměstnanci. Jeden z rančerů Ammon Bundy pro CNN uvedl, že chtějí po vládě "obnovení lidských ústavních práv".

Podle něj se přírodní park rozpíná na úkor místních farem. Za poslední století dle jeho slov zabral plochu více než sta rančů v oblasti. Na dotaz úřadů nedokázal jasně formulovat podmínky, za kterých by byla skupina ochotna budovu opustit. 

Nejsme teroristé

"Budeme zde tak dlouho, jak dlouho bude zapotřebí. Nemáme v úmyslu nikomu ublížit, ale pokud proti nám kdokoli zasáhne, budeme se nuceni bránit," řekl. "Nejsme teroristé. Jsme znepokojení občané a uvědomujeme si, že musíme jednat, jestliže chceme svým dětem něco zanechat." Bundy je synem rančera Clivena Bundyho, který je v zemi známý svými protivládními činy.

Zabrání budovy předcházel průvod vyslovující podporu Dwightu (73) a Stevenu (46) Hammondovým, kteří byli dříve obviněni ze žhářství. Podle žalobce spálili v roce 2012 kolem 130 akrů půdy, kterou měli získat nepoctivě. Původní rozsudek tři měsíce a jeden rok odnětí svobody soud přehodnotil jako mírný. V pondělí se proto mají otec se synem vrátit za mříže na další čtyři roky.

Úřad prokurátora rozsudek zdůvodnil tak, že Hammondovi založili požáry na obecných pozemcích a ohrozili životy hasičů. Svědci prý viděli oba muže, jak na státní půdě nelegálně odstřelili stádo vysoké zvěře. "Zabili nejméně sedm jelenů, další postřelili," tvrdí oregonský prokurátor Billy Williams. Jeden z příbuzných obou mužů prý dosvědčil, že mu Steven Hammond dal krabičku zápalek a řekl mu, aby místo zapálil.

"Ten požár zničil stopy po zabití zvěře, zachvátil 130 akrů půdy, kterou pak nebylo možné několik let používat," sdělil Williams a trval na tom, že nikdo Hammondovy neobvinil z terorismu.

Podle otce chtěli se synem zapálením polností zabránit šíření invazivních druhů. Dwight Hammond se přesto nechal slyšet, že navzdory protestu mají v úmyslu vrátit se do vězení.

 

Související