Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem, oznámilo v neděli v Rijádu saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Krok je reakcí na ranní útok davu íránských demonstrantů na areál saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu. Diplomatická roztržka následuje krátce po popravě šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty. Saúdskou Arábii podpořil i Kuvajt, styky s Íránem ale nepřerušil.

Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr v prohlášení na tiskové konferenci v Rijádu uvedl, že útok na velvyslanectví v Teheránu byl projevem íránské snahy destabilizovat situaci v regionu a vytvářet "teroristické buňky" v Saúdské Arábii.

"Saúdské království vzhledem k těmto skutečnostem oznamuje přerušení diplomatických styků s Íránem a žádá odjezd personálu diplomatické mise, konzulátu a dalších navazujících úřadů do 48 hodin. Velvyslanec byl předvolán, aby mu to bylo sděleno," řekl saúdskoarabský ministr.

Saúdská Arábie nedovolí, aby Írán ohrožoval její bezpečnost, uvedl na tiskové konferenci Džubajr. Útok na saúdskoarabské velvyslanectví označil za "křiklavé porušení všech mezinárodních konvencí".

Íránská policie musela v neděli ráno rozhánět rozhněvané protestující, kteří pronikli na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu. Demonstranti pronikli do velvyslanectví a zapalovali tam ohně, než je rozehnala policie. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.

Televize al-Arabíja oznámila, že už po útoku demonstrantů saúdskoarabští diplomaté ambasádu v Teheránu opustili. Na cestě do Saúdské Arábie byli v neděli spatřeni při mezipřistání v Dubaji.

Náměstek íránského ministra zahraničí Husejn Amír Abdullahjan podle agentury Fars zdůraznil, že žádný saúdskoarabský diplomat nebyl zraněn a že Írán je pro diplomaty bezpečný. Rijád podle něj ani přerušením diplomatických styků nemůže zastřít "velkou chybu" v podobě Nimrovy popravy.

Írán je oporou šíitské komunity a kvůli Nimrově popravě si už v sobotu předvolal saúdskoarabského chargé d’affaires v Teheránu. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí reagovalo recipročně a povolalo si íránského velvyslance v Rijádu. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne "boží odplata".

Íránský prezident Hasan Rúhání popravu považuje za "neospravedlnitelnou a nelidskou". Vydal ale příkaz ministerstvu vnitra stíhat osoby odpovědné za útok na saúdskoarabské velvyslanectví a ujistil, že Írán zajistí bezpečnost zahraničních diplomatických misí.

Spojené státy na rozhodnutí Rijádu podle agentur Reuters a TASS, odvolávajících se na nejmenovaného představitele americké vlády, zareagovaly výzvou k zachování přímého dialogu mezi oběma regionálními rivaly a k pozitivním krokům, které by oslabily napětí.

Bahrajn a Súdán následuje Saúdskou Arábii. Diplomaté mají 48 hodin na opuštění svých postů

K Saúdské Arábii se v pondělí přidal i Bahrajn se Súdánem a přerušili diplomatické vztahy s Íránem. Důvodem je íránská kritika sobotní popravy šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii.

Írán je v Bahrajnu stejně jako v Saúdské Arábii považován za strůjce rozněcování nespokojenosti šíitů, kteří jsou v Saúdské Arábii v menšině, avšak v Bahrajnu ve většině. Vládne jim tam ale sunnitský rod Chalífů, který se marně šíity snažil zklidnit rozšířením pravomocí parlamentu.

Při protivládních demonstracích v roce 2011 Bahrajn neváhal nasadit policii a násilnosti si vyžádaly životy 30 lidí. Manáma se tehdy obrátila o pomoc k regionálním spojencům a Saúdská Arábie poslala do Bahrajnu své vojáky.

Nyní dal Bahrajn íránským diplomatům na opuštění svých postů 48 hodin. Stejnou lhůtu Íránci dostali v neděli v Saúdské Arábii, která už svůj diplomatický sbor z Íránu stáhla.