Na Kubě bylo opět zatčeno pět politických vězňů, které režim Raúla Castra propustil před rokem v rámci oteplování vztahů se Spojenými státy. Oznámila to v pondělí Kubánská komise pro lidská práva. Kubánské úřady tuto informaci nekomentovaly, dlouhodobě ale tvrdí, že na Kubě političtí vězni neexistují.

Propuštění 53 kubánských disidentů koncem roku 2014 bylo součástí dohody Havany s Washingtonem, která odstartovala novou kapitolu v jejich vztazích. Uvolňování vzájemných restrikcí vyvrcholilo loni v létě navázáním diplomatických vztahů po více než 50 letech.

"Pět bývalých politických vězňů bylo opět uvrženo do věznic s vysokou ostrahou ve druhé polovině roku 2015," uvedla Kubánská komise pro lidská práva, která je na Kubě sice ilegální, ale režimem tolerovaná. Mezi zatčenými je i Vladimir Morera, který je nyní v nemocnici kvůli tomu, že od 9. října držel hladovku. K jeho propuštění vyzvaly minulý týden i Spojené státy.

Dalšími zatčenými jsou Wilfredo Parada Milian, Jorge Ramírez Calderón, Carlos Manuel Figueroa a Aracelio Ribeaux Noa. Komise ve zprávě dále uvedla, že v roce 2015 bylo na Kubě zadrženo z politických důvodů 8616 osob, většina z nich ale jen na několik hodin. Je to jen o málo méně než v roce 2014, kdy zaznamenala komise 8889 takových zatčení.

O pokračování politických represí na Kubě i v loňském roce informovali před dvěma týdny amerického prezidenta Baracka Obamu v otevřeném dopise také kubánští exulanti v Miami, kteří rovněž kritizovali současnou americkou politiku vůči Kubě.

Oteplení ve vztazích mezi Washingtonem a Havanou označilo za kontraproduktivní již dříve i několik domácích disidentů. Například podle šéfky opozičního hnutí Dámy v bílém Berty Solerové tak kubánský režim jen získal aureolu legitimity. O tom, že se postavení kubánské opozice za předchozí rok nijak nezměnilo, je přesvědčena i disidentka Rosa María Payá, vůdčí postava občanské iniciativy Cuba Decide. Podle ní Kubánci stále žijí v totalitním režimu.

Související