Kuvajt se v úterý připojil k zemím, jež omezují vztahy s Íránem kvůli čerstvé regionální krizi. Vyvolaly ji útoky na zastupitelství Saúdské Arábie v Íránu. Kuvajt v úterý odvolal svého velvyslance z Teheránu.

Vztahy s Íránem v neděli přerušila Saúdská Arábie a v pondělí ji následovaly Súdán a Bahrajn. Na úroveň chargé d´affaires vztahy snížily Spojené arabské emiráty.

Podle zatím nepotvrzených zpráv hodlá vztahy omezit také východoafrické Džibutsko.

V úterý navíc Bahrajn pozastavil veškerá letecká spojení s Íránem. Informovaly o tom televizní stanice Al-Arabíja a bahrajnská tisková agentura.

Bahrajnské ministerstvo dopravy oznámilo, že učiní vše pro to, aby v souvislosti s přerušením letů minimalizovalo nepříjemnosti, kterým budou čelit cestující, kteří si svůj let již zarezervovali. K pozastavení letů do šíitského Íránu přistoupila již dříve také sunnitská Saúdská Arábie.

Saúdskoarabský princ a jeden z nejbohatších lidí světa Valíd bin Talál napsal na svém twitterovém účtu, že už nadále neuvažuje o žádných projektech či investicích, které v Íránu plánoval.

Člen vládnoucího klanu Saúdů zároveň uvedl, že odmítl žádost íránského velvyslance o schůzku. Nařídil také, aby nízkonákladová letecká společnost Flynas pozastavila veškeré lety do Íránu. Ve firmě drží 34 procent akcií princova investiční společnost Kingdom Holding. Jaké měl v Íránu investiční plány, princ neupřesnil.

Íránci plenili saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu a konzulát v Mašhadu kvůli popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Království v sobotu popravilo 47 lidí za terorismus a jedním z odsouzenců byl šajch Nimr Bákir Nimr.

Ačkoli byl odsouzen údajně rovněž za teroristické činy, byl znám jako kritik politiky Rijádu vůči šíitům, kteří tvoří v království menšinu. Z 29 milionů občanů se většina hlásí k sunnitskému islámu, šíitský, jehož mluvčím je Írán, vyznává asi desetina Saúdských Arabů.

Saúdská Arábie a její spojenci obviňují Írán z rozněcování nepokojů mezi šíity žijícími v sunnitských zemích. Liga arabských států kvůli nové krizi na 10. ledna svolala své mimořádné zasedání.

Související