Bojovníci hnutí Islámský stát (IS) v úterý již druhý den útočili na kontrolní stanoviště nedaleko významného libyjského přístavu a ropného terminálu As-Sidr. Odpálili rovněž raketu, jež zasáhla nádrž na skladování ropy, která začala hořet. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje.

Islamisté napadli kontrolní stanoviště vzdálená asi 30 až 40 kilometrů od přístavu: dva strážci z řad milicí přišli v bojích o život, dalších 16 utrpělo zranění. Při pondělních střetech bylo zabito sedm strážců a dalších 25 jich bylo zraněno.

Nádrž na ropu začala hořet nedlouho poté, co se hasičům začalo dařit získávat kontrolu nad jiným požárem v blízkém Rás Lanúfu. Dva největší libyjské ropné přístavy As-Sidr a Rás Lanúf jsou od prosince 2014 uzavřeny. Nacházejí se mezi městem Syrta, které kontroluje Islámský stát, a východolibyjským Bengházím.

Od svržení někdejšího vůdce země Muammara Kaddáfího před čtyřmi roky panuje v Libyi chaos a o vládu se sváří dvě hlavní mocenské frakce. Metropoli Tripolis ovládá samozvaný kabinet a parlament, zatímco vláda a zákonodárný sbor, které uznalo mezinárodní společenství, sídlí v Tobrúku na východě země. Neexistence centrální vlády využili i radikálové z IS, kteří posilují své pozice.

Související