Na západě Ukrajiny byl údajně poprvé na světě zaznamenán výpadek dodávek elektřiny vyvolaný počítačovým virem. Napsala to v úterý agentura AFP s odvoláním na antivirovou společnost ESET a správce ukrajinské energetické sítě. Virus vložili do rozvodného systému neznámí hackeři a způsobili rozsáhlou poruchu v dodávce proudu v Ivano-Frankivské oblasti.

K incidentu došlo koncem prosince a výpadek trval několik hodin, uvedla AFP. "Přerušení dodávky způsobil zásah neoprávněných osob do dálkového kontrolního systému. Obnova zásobování proudem musela být provedena ručně," uvedla místní energetická firma Prikarpatťaoblenergo.

Agenti ukrajinské kontrarozvědky SBU později údajně objevili škodlivý software v síti několika distribučních společností. "Škodu způsobil dosud neznámý virus. Systémy se automaticky vypnuly a počítače přestaly fungovat," řekl agentuře AFP zdroj obeznámený s okolnostmi útoku. O jeho původci zatím není nic známo.

Podle společnosti ESET útočníci použili program zvaný BlackEnergy, který dokáže umístit útočný virus do průmyslových systémů. "Tento útok jen potvrzuje obavy odborníků, že hackeři jsou stále schopnější a jejich útoků bude letos víc," citovala agentura z prohlášení společnosti.

Související