Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu ve středu oznámil, že se začal zabývat stížností vztahující se k ruské anexi ukrajinského Krymu počátkem roku 2014. Konkrétně se jedná o spor ukrajinského oligarchy Ihora Kolomojského s Ruskou federací, která mu brání ve využívání sevastopolského mezinárodního letiště pro svoje podnikatelské aktivity.

Kolomojskyj si stěžuje, že byl poškozen porušením investiční smlouvy, kterou měl s letištěm uzavřenou na využívání jeho terminálu pro osobní dopravu do roku 2020. Ztrátu odhadl na 15 milionů dolarů (377 milionů korun), uvedla agentura Reuters.

Kolomojskyj podal stížnost před rokem a soud musí nyní zvážit, zda je v jeho pravomoci se případem zabývat.

Dvaapadesátiletý Kolomojskyj, jehož jmění odhadl časopis Forbes na tři miliardy dolarů (asi 76 miliard korun), patří k silným obráncům jednoty Ukrajiny. Ve vztahu ke kyjevské vládě plnil krátce i roli loajálního dněpropetrovského gubernátora; za své peníze vybudoval dobrovolnickou jednotku a zabránil separatistům uchytit se v Dněpropetrovské oblasti. Pak se ale dostal do sporu s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a byl sesazen.

Související