Polský ministr státního pokladu v pátek jmenoval novým šéfem veřejnoprávní televize dosavadního náměstka ministra kultury Jacka Kurského. Informovala o tom agentura PAP, podle níž vládnoucí konzervativci rozhodli rovněž o obsazení místa ředitelky polského rozhlasu, kterou se stane novinářka Barbara Stanislawczyková. Kabinet přikročil k výměně na vedoucích pozicích v dosud na vládě nezávislých médiích den poté, co prezident podepsal široce kritizovanou novelu mediálního zákona.

Nová norma, kvůli níž se bude právní situací v Polsku příští týden zabývat i Evropská komise, pravomoc jmenovat vedení a členy dozorčích rad veřejnoprávní televize a rozhlasu svěřuje ministrovi státního pokladu. Až dosud přitom byla tato místa obsazována na základě veřejných konkurzů.

Kurski je bývalým poslancem vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), který loni pomáhal s prezidentskou kampaní tehdejšímu členovi této strany Andrzeji Dudovi. Po říjnovém jasném vítězství PiS v parlamentních volbách mu připadla funkce náměstka ministra kultury odpovědného za veřejnoprávní média.

Polská opozice tvrdí, že vláda bude prostřednictvím nového vedení televizi fakticky ovládat. Podle PiS naopak Kurski přispěje ke kvalitnější a vyváženější podobě programu.

Do pozice ředitelky rozhlasu jmenoval ministr novinářku a bývalou šéfredaktorku společenského měsíčníku Sukces Barbaru Stanislawczykovou.

Související