Dva ozbrojenci v pátek podle egyptského ministerstva vnitra přepadli v rudomořském letovisku Hurghada turistický hotel Bella Vista, který mají v nabídce i české cestovní kanceláře. Policie je záhy zneškodnila, jednoho zabila a druhého vážně zranila, uvedlo ministerstvo vnitra. Podle egyptských úřadů útočníci stačili předtím pobodat tři turisty, dva z Rakouska a jednoho ze Švédska. Jejich stav prý není vážný. Češi jsou podle českého ministerstva zahraničí v pořádku.

Pachatelé se na místo dostali přes moře a útočili u vstupního vestibulu budovy, byli vyzbrojeni vzduchovkami a noži, upřesnilo egyptské ministerstvo vnitra v prohlášení. Předtím hovořilo i o pásu s výbušninou, ale později již nikoli. Zastřelený útočník je podle ministerstva 21letý student z káhirského předměstí Gíza.

Podle informací Jana Papeže, místopředsedy Asociace cestovních kanceláří, je v Hurghadě přibližně 200 Čechů, v samotném hotelu pak dva. Česká cestovní kancelář Exim Tours má nyní v hotelu dva klienty na jednom pokoji, oba jsou v pořádku, řekl marketingový ředitel cestovní kanceláře Stanislav Zíma. Útočníci byli podle jeho informací tři, dva zastřelila ochranka hotelu, třetí se dal na útěk. "Ještě stihli na ulici postřelit dva turisty," dodal. Egyptská policie oblast kolem hotelu Bella Vista uzavřela, dodal Zíma.

Motiv útoku či kdo za ním případně stojí, nejsou zatím jasné. Podle agentury AP je podezření, že šlo o radikály. Útok se udál krátce poté, co se skupina Islámský stát přihlásila ke čtvrtečnímu útoku u hotelu na předměstí Káhiry nedaleko pyramid.

Česká cestovní kancelář Exim Tours má nyní v hotelu Bella Vista dva klienty na jednom pokoji, oba jsou v pořádku, řekl marketingový ředitel cestovní kanceláře Stanislav Zíma. Egyptská policie podle něj oblast kolem hotelu Bella Vista uzavřela.

"V tuto chvíli zatím nemáme informaci, že by mezi zraněnými figuroval nějaký český občan," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ministerstvo podle ní nemá o moc víc informací, než je v médiích.

Cestovní kancelář Fischer uvedla, že v Hurghadě má 30 klientů. "Všichni jsou v pořádku a mají průběžné informace od našich delegátů. Klienti mají z Egypta plánovaně odletět v neděli ráno. Několik desítek klientů má do Egypta odletět tuto neděli. Pokud nebudou chtít, nabídneme jinou destinaci nebo bezplatné storno. O dalších nejbližších odletech rozhodneme po víkendu," sdělil mluvčí kanceláře Jan Osúch.

Ministerstvo zahraničí varovalo české občany před cestami do Egypta například v roce 1997 po masakru téměř 70 lidí ve vnitrozemském Luxoru. Úřad tehdy uvedl, že cesty do Egypta jsou spojeny s "bezpečnostním rizikem". S důrazným varováním přišel úřad i v červnu 2012, v souvislosti se zostřenou politickou situací a možnými teroristickými útoky ministerstvo varovalo před cestami zejména na sever Sinajského poloostrova, a to včetně turistického letoviska Taba. V roce 2013 ministerstvo nedoporučovalo jezdit ani do resortů u Rudého moře.

K útoku na jeden z egyptských hotelů došlo již ve čtvrtek. Skupina mužů zaútočila u hotelu v egyptské Gíze ve chvíli, kdy před ním stál autobus přistavený pro turisty. Jeden z útočníků použil podle egyptských sdělovacích prostředků vzduchovku, ale nikomu se nic nestalo. Přední část hotelu a také autobus jsou lehce poškozeny. Zatímco policie tvrdí, že útočníci mířili na turisty, ministerstvo vnitra se domnívá, že terčem byli policisté.

List al-Ahrám napsal, že útočníci patřili k zakázané skupině Muslimské bratrstvo. Tito stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího údajně právě v této části města pořádají často protestní akce.

Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižním Sinaji, jako např. v Hurghadě, Marsá Alam či Šarm aš-Šajchu, by měla být podle stránek MZV v současné době klidná. MZV nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově.

Související